Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách začal samosběr jahod, úrodu poškodily mrazy

Jižní Čechy (ČTK) – V Jihočeském kraji začal samosběr jahod. Na farmě v Bavorově na Strakonicku, kde je pěstují téměř na osmi hektarech, je o první jahody velký zájem. Na jiných místech v kraji zatím samosběr nespustili. Úrodu poškodily jarní mrazy a nynější sucho. ČTK to řekli majitelé farem.

V Bavorově stojí kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod 52 korun. Pětikilová bedna (bez samosběru) se prodává za 500 korun, tříkilový koš za za 300 korun. Sběr jahod potrvá asi měsíc, do začátku července.

Úrodě škodí sucho. „Loni a předloni byla hrozná sucha, tak nám toho tři čtvrtě uschlo a ještě nám toho v dubnu spousta zmrzlo. Letos to nezničily mrazy, ale zničí to sucho. Letos nám to nezmrzlo z toho důvodu, že jsme to stihli všechno včas zakrýt a mrazy tady nebyly úplně velké, přišly v dobré fázi, že to ještě tolik nekvetlo. Loni nám zmrzlo skoro všechno,“ řekla ČTK majitelka firmy Bavorovské jahody Hana Zárubová. Firma pěstuje jahody, množí a prodává sazenice jahodníku od roku 1991.

V druhé polovině června začne samosběr v Jahodárně Mokrá pět kilometrů od Soběslavi na Táborsku. Kvůli jarním mrazům čekají nižší výnos, odhadují, že o 50 až 70 procent úrody kvůli mrazu přijdou. V samosběru bude stát kilogram jahod 40 korun, stejně jako loni.

„Loni nás vzaly kroupy, ne mráz, a byť jsem lidi taky hodně strašil, tak kroupy to jenom naťukaly a jahody nehnily, měly na sobě jen černou tečku a lidé je normálně sebrali. Loni byla úroda víceméně bezproblémová, zatímco když jahoda zmrzne, je prostě po ní,“ řekl ČTK majitel farmy Jan Srnec.

Natrhat si tam lze odrůdy Dukát, Elkat, Induka, Karmen a Prima. Cenu za kilogram nasbíraných jahod drží poslední tři roky stejnou. Chtěl zdražit, ale po loňských kroupách nevěděl, jak úroda dopadne, a letos si cenu rovněž netroufá zvedat. „I když všude už je 55, někde 60 korun, necháváme to na čtyřicet,“ řekl Srnec. Jahodárnu založil v roce 1994 na rodinné farmě, jahody pěstuje na dvou hektarech. Kromě toho ještě pěstují obilniny a chovají skot.

Sklizeň jahod ještě nezačala ani na jahodové plantáži v Dolní Pěně na Jindřichohradecku. Cena samosběru bude 45 korun za kilogram. Podle informací na webu firmy budou jahody kvůli chladnému jaru zrát později. Majitel plantáže Petr Nouza dodává plody i na jahodobraní v obci, jež se letos uskuteční 17. června. Zemědělské výrobě se věnuje od roku 1992. Hospodaří na 570 hektarech, kromě jahod pěstuje mák modrý i kmín dvouletý. Jahodovou plantáž založil v roce 2000, dnes má rozlohu přibližně deset hektarů, z nichž sedm je určeno ke sklizni.

Ilustrační snímek. Foto: mklife.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3