Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách strany neplánují pro kampaň regionální témata

České Budějovice (ČTK) – Potlačení regionálních témat plánují politické subjekty na jihu Čech pro kampaň před podzimními sněmovními volbami. Většinou se strany, koalice a hnutí soustředí na celorepublikové otázky. Někteří jihočeští lídři však připustili, že při setkání s obyvateli hodlají některé krajské záležitosti otevřít. Jde především o otázku dopravy, šumavského národního parku nebo jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z ankety ČTK.

„Jde o volby parlamentní, proto jim za naší stranu budou dominovat celostátní témata, která jsou blízká sociální demokracii,“ uvedl lídr jihočeské ČSSD Ondřej Veselý. Kampaň sociální demokracie tak bude vycházet z dlouhodobého programu prezentovaného letos na březnovém sjezdu strany, v němž jsou prioritními oblastmi silný demokratický stát, sociálně tržní a ekologicky zodpovědná ekonomika nebo veřejná zdravotní péče. Veselý uvedl, že ČSSD na jihu Čech kampaň zahájila, ale intenzivní oslovování voličů plánuje až po prázdninách.

ANO připravuje pro kampaň mix dvou složek. Témata na setkávání s občany v kraji si připravují zástupci hnutí v regionu. Horkou kampaň, která začne na podzim, bude řídit centrála. Manažerka jihočeského ANO Vladimíra Hrušková uvedla, že hnutí chce oslovit voliče osobně, cestou billboardů nebo přes sociální sítě. „Celý ten mix se momentálně připravuje. Co ale můžu říct už teď, je to, že celé léto budeme mezi lidmi. Mluvit s nimi, diskutovat a představovat, co nabízíme,“ řekla Hrušková.

Celostátní témata chce prezentovat voličům i lídr jihočeské ODS Jan Zahradník. „Pokud ale budu hovořit s lidmi, otevřu i krajské záležitosti. A to především otázku dopravy na jihu Čech nebo Šumavy,“ řekl.

Právě dopravní situaci v regionu chce zdůraznit i koalice KDU-ČSL a STAN. „Jde o dostavbu dálnice D3 a R4 a železničního koridoru do Prahy,“ řekl asistent jihočeského lídra KDU-ČSL Jana Bartoška Šimon Heller. Dodal, že koalice chce také hovořit o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Na podobné okruhy témat hodlá v kampani spoléhat i jihočeská KSČM. Stejně jako další strany se zaměří na problematiku dopravní dostupnosti, Temelína a šumavského národního parku. „Hlavními prioritami je prosazení celostátního referenda a přijetí takových zákonů, které zvýší zájem o účast občanů na správě věcí veřejných,“ uvedla Helena Grofová z mediálního úseku ústředního výboru KSČM.

TOP 09 chce kampaň na jihočeské regionální úrovni postavit na tématu školství. „Lídr kandidátky je ředitel základní školy a dvojka na kandidátce děkan na Jihočeské univerzitě,“ zmínila jihočeská manažerka TOP 09 Petra Šebestíková první dva muže kandidátky Pavla Klímu a Františka Váchu.

Piráti vycházejí z celostátního programu zaměřeného na čtyři okruhy. Těmi jsou kontrola moci a mocných, zjednodušení státu pomocí technologií, ochrana občanů před šikanou a ochrana svobody. „Já osobně budu v kampani rovněž akcentovat právo občanů na informace, zastávám totiž názor, že občané jsou zřizovateli státu, a měli by tak mít automaticky stoprocentní přehled o tom, jak stát hospodaří a na základě čeho a jak se rozhoduje a jakou práci pro ně dělají jimi volení zastupitelé,“ řekl jihočeský lídr Pirátů Lukáš Kolařík.

Regionálním tématům se patrně zcela vyhnou Zelení. Jejich kampaň je plně řízena centrálně. Strana Svoboda a přímá demokracie nereagovala na dotazy ČTK zaslané mailem a nikdo z jejich zástupců nezvedal telefon.

Parlament. Ilustrační. Foto: Parlament ČR

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3