Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách přibylo koz, ovcí a koní, prasat je méně

České Budějovice 11. června (ČTK) – Jihočeští zemědělci chovali k 1. dubnu meziročně víc koz, ovcí a koní. Klesly stavy prasat a drůbeže, u skotu je pokles o 247 kusů na 221.897 zvířat. V porovnání s ostatními kraji měl Jihočeský kraj letos v dubnu nejpočetnější stáda ovcí, skotu i krav. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vyšší počet koz, ovcí a koní a menší množství prasat a drůbeže se z části shoduje s celorepublikovými trendy, protichůdný je u prasat a drůbeže.

Koz chovají zemědělci na jihu Čech 3277, o 199 více než před rokem. U koní je nárůst o 71 zvířat na 4671 kusů, ovcí chovají zemědělci 29.549, meziročně o 122 víc. „Stavy ovcí, koz a koní se v jihočeském zemědělském sektoru oproti minulému roku mírně zvýšily a pokračují tak v dlouhodobém trendu, který je výrazný zejména u ovcí. Podobný vývoj, dlouhodobý i meziroční, platí i pro zemědělský sektor České republiky,“ uvedl ČSÚ.

Chov prasat, který se v ČR podle statistiků dlouhodobě značně utlumuje, klesl na jihu Čech meziročně o dvě procenta na 103.617 kusů. Stavy drůbeže každoročně kolísají, v jihočeských zemědělských podnicích zjistili statistici meziroční pokles o šest procent, oproti tomu v ČR se stavy drůbeže zvýšily o deset procent. Počet slepic v kraji (345.374 kusů) je meziročně o 13 procent nižší, zatímco v ČR vzrostl o 17 procent.

Ve srovnání s ostatními kraji měl Jihočeský k 1. dubnu nejpočetnější stáda ovcí, skotu i samotných krav. Na druhém místě byly jižní Čechy v chovu koní, jichž se nejvíc chová ve Středočeském kraji včetně Prahy. Toto umístění podle ČSÚ odpovídá tomu, že Jihočeský kraj má po Středočeském druhou nejvyšší výměru zemědělské půdy.

vkc hj

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3