Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách posiluje chřipková epidemie

České Budějovice 2. února (ČTK) – Chřipková epidemie v Jihočeském kraji již druhý týden pokračuje a nemocných přibývá. Hygienici nyní evidují 1981 nemocných na 100.000 obyvatel, o 16,6 procenta více než v minulém týdnu. Nejpostiženější věkovou kategorií jsou lidé nad 60 let. ČTK to řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Zákaz návštěv ode dneška platí v nemocnici Dačice, návštěvy nesmějí ani do nemocnic České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Strakonice a Volyně.

V minulém týdnu bylo v kraji 1699 pacientů s chřipkovými onemocněními na každých 100.000 obyvatel. Za poslední týden se poměr zvýšil o 282 lidí. Největší nárůst nastal u lidí nad 60 let, a to o třetinu na 685 nemocných na 100.000 obyvatel. „Jsou to lidé, kteří trpí zároveň i jinými onemocněními, a ten průběh u nich může být závažný,“ řekla Luňáčková. Druhý největší nárůst nemocných – zhruba o čtvrtinu – byl u lidí mezi 15 až 24 lety a třetí největší v kategorii 25 až 59 let, kde počet nemocných vzrostl téměř o čtvrtinu.

Podle okresů je nejvyšší nemocnost na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Prachaticku. Kvůli vysokému výskytu chřipky nesmí návštěvy do šesti jihočeských nemocnic, ode dneška platí zákaz vstupu do dačické nemocnice. Pro návštěvy jsou rovněž zavřená seniorská zařízení Máj, Hvízdal a MaM Rodinka v Českých Budějovicích, ve Chvalkově a Horní Stropnici na Českobudějovicku. Od 1. února nesmí návštěvy do domova seniorů Pohoda v Netolicích na Prachaticku, od 29. ledna je zavřena Diakonie Českobratrské církve evangelické – středisko pobytových služeb Blanka v Písku.

„Hodnotíme to jako druhý týden probíhající epidemie akutních respiračních a chřipkových onemocnění. U nemocných jsou prokazovány chřipkové viry typu A i B tak stejnou měrou,“ řekla Luňáčková.

Od začátku roku hlásí jihočeští lékaři devět závažných případů chřipky, jak typu A, tak i typu B. Tito lidé museli být hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče nebo na oddělení ARO s umělou plicní ventilací. „Jsou to komplikované případy, zejména zánětem plic a ztíženým dýcháním,“ řekla Luňáčková. Tři lidé z těchto devíti zemřeli.

Oproti loňsku začala v jižních Čechách chřipková epidemie zhruba o 14 dní později. V předchozím roce se objevila již kolem Vánoc.

vkc ver

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3