Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jižních Čechách padlo 10 rekordů, v Č. Budějovicích bylo 32,6

České Budějovice 30. května (ČTK) – V jižních Čechách v úterý 30. května naměřili meteorologové na stanicích, které sledují počasí aspoň 30 let, deset rekordních teplot. Nejtepleji – 32,6 stupně – bylo v Českých Budějovicích. Večer hrozí v Jihočeském kraji bouřky i přívalové srážky. ČTK to řekla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„Na stanicích, které mají alespoň padesátiletou řadu měření, padlo sedm rekordů,“ dodala Augustinová. Pět překonaných rekordů je z roku 2005: v Českých Budějovicích 32,6 stupně (dosavadní hodnota 30,7), v Třeboni bylo 32,3 stupně (31,1) a v Táboře 32,2 stupně (31,6). V Nadějkově na Táborsku byla teplota vyšší o jednu desetinu, dosáhla 29,1 stupně. V Churáňově na Prachaticku je rekord překonaný o tři desetiny stupně, bylo zde přesně 26 stupňů. V Husinci stoupl rekord z roku 1999 na 31,2 stupně, v Kocelovicích na Strakonicku patří historii rekord z roku 2008: teplota dnes dosáhla 30 stupňů, oproti dosavadní nejvyšší hodnotě o dvě desetiny více.

„Na většině stanic byl tropický den, v Třeboni je to i měsíční rekord pro květen,“ řekla Augustinová. Z jihočeských stanic, kde mají aspoň 30 let dlouhou řadu pozorování, nevydrželo deset rekordů, minimálně na 15 stanicích bylo dnes přes 30 stupňů Celsia.

Ve středu se v jižních Čechách ochladí, meteorologové čekají 23 až 26 stupňů.

Ilustrační snímek. Foto: jiskra-benesov.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3