Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Jindřichově Hradci ukazují obrazy a sochy od vojáků 75. pěšího pluku

Jindřichův Hradec (ČTK) – Muzeum Jindřichohradecka představuje obrazy a další díla, která vytvořili za první světové války vojáci jindřichohradeckého 75. pěšího pluku na italské frontě i v zázemí. Dnes zahájená výstava Inter arma silent musae? navazuje na výstavu věnovanou ruské frontě, potrvá do 23. července. ČTK to řekl kurátor Jakub Valášek.

Ukazuje i to, jak vypadalo plukovní muzeum otevřené v dubnu 1918 v maďarském Debrecínu, kam v roce 1916 přesídlil náhradní prapor pluku. Po válce převezli jeho příslušníci exponáty do Jindřichova Hradce, kde obohatily městské muzeum.

Jindřichohradecký 75. pěší pluk měl na začátku války 4600 vojáků všech hodností, jak ČTK řekl ředitel muzea Jaroslav Pikal. Působili v něm sochaři, jako autor Husova pomníku Jan V. Dušek, Rudolf Kabeš, jenž tvořil pomníky válečným obětem, či absolvent vídeňské akademie Maxmilián Krejča. Návštěvníci uvidí dobové modely památníků, reliéfy a další plastiky.

Válečné osudy pluku ilustrují obrazy a grafiky malířů, kteří boje prožívali v uniformách. „Součástí výstavy jsou exponáty věnované hudebníkům, z nichž vynikli kapelník Jan Zeman a dirigent Alois Praveček, oba vynikající výkonní muzikanti i pozoruhodní skladatelé. Zajímavý doplněk představují verše pětasedmdesátníků,“ řekl Valášek.

Za války se v Jindřichově Hradci opravoval kostel sv. Jana Křtitele, do čehož se zapojili i umělci a řemeslníci sloužící u pluku. Duchovní život vojáků připomíná replika polního oltáře s obrazem Madony. „Výstava je zajímavá tím, že představuje útrapy první světové války beze zbraní, jen prostřednictvím umění,“ řekl Valášek.

75. pěší pluk z Jindřichova Hradce. Foto: mjh.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3