Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Jihočeském kraji ubylo v prvním čtvrtletí 57 obyvatel

České Budějovice (ČTK) – V Jihočeském kraji v prvním čtvrtletí ubylo 57 obyvatel. Koncem března jich v kraji žilo 638.725. Do kraje se sice přistěhovalo víc lidí, než z něj odešlo, přírůstek stěhováním ale nestačil pokrýt přirozený úbytek. V kraji zemřelo 1918 lidí, zatímco nově narozených bylo 1630. Vyplývá to z dat, která v pondělí 12. června zveřejnil Český statistický úřad. Jižní Čechy jsou šestým nejlidnatějším krajem v republice.

V kraji se letos od ledna do března narodilo 1630 dětí, což bylo o 11 méně než v prvním čtvrtletí loni. Výrazně ale vzrostla úmrtnost. Loni začátkem roku zemřelo v kraji 1672 lidí, zatímco letos jich bylo 1918. Mezi zemřelými bylo nepatrně více mužů než žen, v celé republice tomu ale bylo naopak. Více než třetina zemřelých byla ve věkové kategorii 80 až 89 let.

Nejvíce dětí se v kraji narodilo na Českobudějovicku, a to 523. Zároveň tam ale nejvíce lidí zemřelo a tento počet převýšil dokonce počet narozených.

Do Jihočeského kraje se od ledna do března přistěhovalo 1532 lidí, odešlo jich 1301. Mezi přistěhovalými mírně převažovali muži, zhruba třetinu přistěhovalých lidí tvořili cizinci. Největší migrační pohyb byl patrný na Českobudějovicku, kam se přistěhovalo 790 lidí, 526 se jich naopak odstěhovalo. Na Písecku se přistěhovalo 343 lidí, z toho bylo 126 cizinců.

Sňatek v Jihočeském kraji uzavřelo v prvním čtvrtletí 191 párů. Nejvíc práce měli oddávající v okrese České Budějovice. Údaje o počtu rozvodů tentokrát statistici neuvedli, zdůvodnili to významnou neúplností dat poskytnutých ministerstvem spravedlnosti.

V celém Česku se počet obyvatel za tři měsíce roku nepatrně zvýšil, a to o 247 na 10,579.067 lidí. Přírůstek způsobila především migrace. Naopak zemřelých bylo více než narozených. Od ledna do konce března zemřelo 31.803 lidí, což bylo v tomto období nejvíce od roku 1994.

Ilustrační snímek. Foto: ekolist.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3