Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V jihočeském kraji trápí řidiče sníh, silnice z Dačic je zavřená

České Budějovice 19. ledna (ČTK) – Na některých jihočeských silnicích je dnes zledovatělá vrstva sněhu. Silničáři zasahují v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Prachatice, kde sněží. ČTK to řekl náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Vykouk. Uzavřena byla frekventovaná silnice mezi Dačicemi a Jemnicí. Uvízly na ní kamiony, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Komunikace z Dačic do Jemnice je silnicí druhé třídy, ale využívají ji často kamiony, které se chtějí vyhnout dálnici. „Kamioňáci v nelítostném počasí, které tam vládne, uvízli,“ podotkl Bajcura. Řidiči by proto měli z Jindřichova Hradce jet směrem na Kunžak a potom dále na Telč.

Další hlavní trasy jsou průjezdné, výjimkou jsou problémy na silnici I/4 mezi Strakonicemi a Volyní, kde si řidiči musí dát pozor na kluzký povrch. „Zavřená je silnice mezi Zadní Zvonkovou a Novou Pecí – je to trojka, ale spousta lidí tudy jezdí na lyžovačky do Rakouska a do Německa,“ řekl Bajcura.

V kraji budou dnes nejvyšší teploty od jednoho do čtyř stupňů a mohou se tvořit sněhové jazyky. Hasiči přes noc kvůli větru zasahovali u několika spadlých stromů, řekl ČTK operační důstojník jihočeských hasičů. Policie má zatím hlášených 26 nehod, ale podle Bajcury jich bude podstatně více. „Všechno plechy a maximálně dvě lehká zranění, takže to není tak vážné,“ podotkl mluvčí.

Na Prachaticku měli silničáři ráno v terénu všech 25 sypačů, na Krumlovsku bylo devět sypačů, hlavně na Šumavě. „Ve 20:00 jezdili Šumavu také Vimperáci. Na Jindřichohradecku, v Dačicích a Studené, jsme měli výjezd ve tři hodiny ráno. Podle radaru sem míří sněhový mrak, takže očekáváme výjezd i ostatních dispečinků. Komplikované je, že je pod tím umrzlá vrstva sněhu, i když krytá posypem, ale pokud na to ještě napadne trošku sněhu, je to kluzké,“ řekl Vykouk.

Hasiči v jižních Čechách zasahovali v noci na dnešek u sedmi spadlých stromů. Ve čtvrtek odstraňovali kolem 20 stromů, řekl operační důstojník jihočeských hasičů.

V kraji bude dnes zřejmě oblačno až zataženo, občas sněhové přeháňky. Na Šumavě čekají meteorologové sněžení. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od jednoho do čtyř stupňů, na horách v 1000 metrech bude kolem minus dvou. Od vyšších poloh může vát vítr s nárazy až 15 metrů za vteřinu a mohou se tvořit sněhové jazyky.

vkc mtj kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3