Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Jihočeském kraji se více staví, ceny bytů rostou

České Budějovice (ČTK) – Za první tři čtvrtletí tohoto roku byla v Jihočeském kraji zahájena stavba 1373 bytů, což je o 25 procent více než za stejné období roku 2015. Jejich ceny rostou a poptávka je kvůli nízkým úrokovým sazbám veliká. Realitní makléři byty nově prodávají v elektronických aukcích, během kterých cena bytu vzroste i o desítky procent, zjistila ČTK.

Podle realitních makléřů stouply ceny bytů v Jihočeském kraji ve srovnání s loňskem v průměru o deset až 15 procent, developeři proto oprášili své projekty z let 2007 a 2008 a více staví.

„Dokončeno bylo o sedm procent více bytů než loni,“ řekl Michal Kolísek z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích. Většinou se staví rodinné domy.

Podle ředitele českobudějovické realitní kanceláře firmy Re-Max AB Normal Miroslava Hodiny je to ale pořád málo a momentálně se realitním kancelářím v kraji nedaří uspokojit poptávku po bytech. „Důvodem je výhodnost hypoték, kdy spousta lidí bere koupi bytu jako výhodnou investici a ten dále pronajímá,“ uvedl Hodina.

Realitní makléři kvůli velkému zájmu o byty zavedli nový systém jejich prodeje – pomocí elektronické aukce. „Průměrnou hodnotu neznáme, ale leckdy se cena bytu vyšplhá i o desítky procent,“ uvádí Hodina.

Podle statistiků představuje počet bytů, které se začaly stavět, 7,1 procenta celorepublikové výstavby. Meziročně se jedná o třetí nejvyšší nárůst mezi kraji v Česku (o 33,8 procent, respektive o 347 bytů více). Ve většině krajů byl obdobný vývoj jako v Jihočeském kraj, výjimkou je Praha, kde se začalo stavět o 60,2 procenta bytů méně, což ovlivnilo i celorepublikový meziroční propad zahájené bytové výstavby o 1,1 procenta.

Na celkovém počtu zahájených staveb v Jihočeském kraji se podílel zejména okres České Budějovice (29,9 procent).

V prvním až třetím čtvrtletí 2016 bylo v Jihočeském kraji dokončeno 932 bytů, což představuje 5,1 procent všech letos dokončených bytů v zemi. Jedná se o šestý nejvyšší počet dokončených bytů mezi kraji v Česku. Meziročně bylo v Jihočeském kraji dokončeno o 7,1 procent, tedy o 62 bytů více než ve stejném období předešlého roku.

Téměř 47 procent ze všech dokončených bytů v Jihočeském kraji zaznamenali v okrese České Budějovice. Meziročně se zvýšil počet dokončených bytů ve všech okresech kraje, pouze na Táborsku bylo dokončeno o 32,1 procent méně bytů.

Ilustrační snímek. Foto: www.novebydleni.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3