Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Homolích u Č. Budějovic by mohla vzniknout ženská věznice

Homole (ČTK) – V katastru obce Homole na Českobudějovicku by mohla do pěti let vzniknout ženská věznice s 300 pracovními místy, kde by bylo 600 až 800 vězeňkyň. ČTK to řekl starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman (Pro Boršov). Starostka Homolí Jaroslava Heřmánková (BEZPP) ČTK řekla, že jednání s Vězeňskou službou ČR jsou teprve v počátcích. Vězeňská služba potvrdila, že hledá místa pro novou věznici.

Starostka Homolí, kde žije zhruba 1500 lidí, řekla, že jednání teprve začíná. Nic oficiálního zatím neví. „Vězeňská služba hledá lokalitu, víc nemám co říct,“ uvedla.

Heřmánková a zástupci dalších sedmi okolních obcí byli nedávno na prohlídce ženské věznice ve Světlé nad Sázavou, kam je pozvala Vězeňská služba, aby si dokázali představit, jak věznice funguje. „Známe to pouze z filmů a všichni se slova věznice bojíme,“ řekla starostka. Dojmy z prohlídky má ale kladné. Upozornila, že poblíž centra Českých Budějovic je věznice, a nikdo s tím nemá problém.

Podle starosty Boršova Zemana dostali zástupci obcí od Vězeňské služby konkrétní informace. Například, že by v Homolích byly cely pro jednoho až dva lidi. „Vzhledem k tomu, že na 800 trestanců mají ve Světlé nad Sázavou 300 zaměstnanců, lze usuzovat – a takhle to i oni řekli – že model (v Homolích) by byl podobný,“ řekl.

Věznice v Homolích by mohla podle něj začít fungovat asi do pěti let. „Vzhledem k tomu, že to bude první projektovaná věznice od zániku Rakouska – Uherska a je to vcelku komplikovaná záležitost, bude projektování trvat dva roky,“ doplnil.

Vězeňská služba ČR na dotaz ČTK oznámila, že vyhledává vhodné lokality k výstavbě nové věznice. „Vše je zatím na úrovni jednání, proto v současné chvíli nelze odpovědět na konkrétní dotazy. Vězeňská služba považuje za korektní nejdříve informovat zástupce samospráv, a pak teprve média,“ řekla ČTK analytička vnějších vztahů služby Gabriela Pohlová. Kvůli přeplněnosti věznic byla 12. července znovu otevřena věznice v Drahonicích na Lounsku. Přesunula se tam část odsouzených žen ze Světlé nad Sázavou, kde bylo 939 vězeňkyň, ačkoli kapacita věznice je pouze 800 lidí.

Ilustrační snímek. Foto: zena.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3