Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Hluboké obnovili Barokní kříž. Netradičně je ale ze stromů

V Hluboké obnovili Barokní kříž. Netradičně je ale ze stromů

Před více než dvěma sty lety tvořilo netradiční uspořádání desítek stromů v lokalitě Křesín v Hluboké nad Vltavou barokní kříž. Pak ale stromová alej zanikla a zůstala pouze na mapách. Po mnoha letech se dočkala částečné obnovy. Město ve spolupráci s Nadací ČEZ vysázelo 74 více než dvoumetrových stromků.

Celkem 74 stromů nechalo vedení města Hluboká vysázet podél místní komunikace v lokalitě Křesín. Aleji místní říkají „Barokní kříž“. Při pohledu ze zámku nebo letadla totiž připomíná svým tvarem barokní památku. „V tomto případě jsme sice obnovovali historii, každopádně výsadba novým stromů je velmi potřebná. I kvůli bezpečnosti musíme přestárlé stromy pokácet a nahradit je novými. A jsme vděčni za jakoukoli pomoc, v tomto případě přišla od Nadace ČEZ,“ poznamenal starosta města Tomáš Jirsa.

Při výběru stromů a jejich následné úpravě museli projektanti zohlednit řadu kritérií. „Museli jsme vybrat malokorunní stromy a najít vhodný kompromis mezi osvětlením chodníků, umístěním inženýrských sítí a zasahováním do sousedních nemovitostí,“ vysvětlila projektantka Renata Kafková.

Alej tvoří dva druhy javorů a habr obecný. Všech 74 stromů je roubováno na podchodnou výšku 230 centimetrů. „Nebudou tak vadit chodům ani osvětlení chodníku, navíc stromy oddělí ruch ze silnice od obytné části,“ doplnila Kafková.

Částkou 150 tisíc korun se na výsadbě podílela Nadace ČEZ. Jsme rádi, že o grantové řízení Stromy je zájem. Stromy odjakživa doprovázely naše cesty a je dobře, když tomu bude i do budoucna. Navíc je na ně hezký pohled a přináší i řadu praktických výhod. Ať už je to například stín v létě nebo snížení větrných vlivů v průběhu celého roku,“ uvedl František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ.

Dřeviny se v okolí Hluboké nad Vltavou sázely s podporou Nadace ČEZ i v předchozích letech, z nadačního příspěvku byla financována výsadba na vycházkové cestě Rudolfův kout v roce 2016 či liniová výsadba v lokalitě pod Hůrkou v roce 2014.

 

 

Kontakty:

 

 

Nadace ČEZ                                      Skupina ČEZ                                      

                                                                                                                     

Daniel Novák                                     Marek Sviták, tiskový mluvčí

Tel: 724 446 611                                Tel: 381 102 328

daniel.novak01@cez.cz                    marek.svitak@cez.cz

 

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3