Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Č. Budějovicích se na dráhu kněze připravuje šest cizinců

České Budějovice 8. července (ČTK) – V Českých Budějovicích se na dráhu římskokatolického kněze připravuje prvních šest studentů, jsou z Itálie, Španělska, Polska a Chorvatska. Diecézně-misijní mezinárodní seminář Redemptoris Mater založil českobudějovický biskup Vlastimil Kročil loni v listopadu. Dnes byly slavnostně uvedeny do provozu upravené prostory v městské čtvrti Suché Vrbné, které mu budou sloužit. V semináři je místo až pro 14 bohoslovců.

Noví kněží by měli převážně působit na území českobudějovické diecéze. „Součástí služby je i nějaký výjezd nebo zkušenost v zahraničí,“ řekl ČTK mluvčí biskupství Miroslav Bína. Místních duchovních se v Česku nedostává a na řadě míst už nyní vypomáhají kněží z Polska.

Seminářů Redemptoris Mater funguje po celém světě přes 120, v ČR vznikl první. Navazují na spirituální směr v katolické církvi nazvaný neokatechumenátní cesta, který klade důraz na vnitřní obrácení a obnovu. Iniciativa podle údajů na webu vznikla 1964 v Madridu a rozšířila se do mnoha zemí. O rozmístění zájemců do těchto seminářů podle mluvčího rozhodl los. „Očekáváme, že každý rok může přijít jeden až dva studenti,“ uvedl Bína k českobudějovickému semináři.

Seminář, v němž budou bohoslovci žít podle stanoveného řádu, vznikl z bývalého kněžského domu úpravami za 1,5 milionu korun. Kromě pokojů a kuchyně s jídelnou obsahuje knihovnu, kapli a místnost pro čtení z bible, ale také počítačovou učebnu.

Teoretickou výuku mají bohoslovci na Teologické fakultě Jihočeské univerzity. Přednášky zatím dostávají v italštině, učí se češtinu. Studium trvá pět let.

Českobudějovická diecéze je jednou z osmi v ČR. Spravuje 354 farností. Vlastimil Kročil převzal úřad po biskupu Jiřím Paďourovi, biskupské svěcení přijal v červnu 2015.

vst hj

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3