Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Č. Budějovicích cvičili stavbu protipovodňové zdi

České Budějovice 26. dubna (ČTK) – Zhruba kilometr dlouhá zeď o výšce necelého metru dnes stojí podél českobudějovického Jiráskova nábřeží. Montovanou bariéru z hliníkových částí cvičně postavili hasiči a příslušníci dalších složek integrovaného záchranného systému. Bariéra má zadržet pětisetletou vodu, která by se případně vylila z Vltavy do města. Cvičení se v tomto rozsahu koná jednou za tři roky, řekl novinářům českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

„V reálu by celá zeď podél Jiráskova nábřeží měla být postavena do 10 hodin. Ale myslím si, že bychom to zvládli i rychleji,“ uvedl Svoboda. Celá bariéra měří téměř dva kilometry. Cvičení jednou za tři roky spočívá v montáži poloviny stěny. „Musíme uzavřít na celý den okolní ulice a pokud bychom vždy stavěli celou zeď, znamenalo by to ještě výraznější omezení v dopravě, což nechceme,“ uvedl Svoboda.

Protipovodňová bariéra se skládá z hliníkových komponentů. Každý je vysoký 20 centimetrů a dlouhý dva až tři metry. Jednotlivé díly pak hasiči, zaměstnanci magistrátu nebo dobrovolníci zasouvají mezi sloupky a skládají na sebe. Rozmontovaná zeď je pak uložena v objektu letiště v Plané u Českých Budějovic. „Dnešního cvičení se účastní přibližně stovka lidí. Stavbu zdi opakujeme v pravidelných intervalech i proto, že rovněž u integrovaného záchranného systému dochází k jisté fluktuaci zaměstnanců, tak je třeba, aby si to nově příchozí také vyzkoušeli,“ uvedl Svoboda.

České Budějovice zasáhly povodně naposledy v roce 2013. Největší škodu však způsobila velká voda v roce 2002, kdy Vltava i Malše zalily podstatnou část města. Tehdy šlo o pětisetletou vodu, kterou by měla zeď na Jiráskově nábřeží zadržet.

rek hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3