Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Blatné vedou spory o budoucnosti historické vily Fiala

Blatná – Budoucnost historické Vily Fialy v Blatné, kterou postavil významný architekt Karel Fiala, je nejasná. Město by jí rádo prodalo, ale to se nelíbí skupině místních lidí, kteří by jí rádi zachovali.

 Vila Fiala stojí na kopci Vinice v Blatné. Postavena byla na přelomu 19. a 20. století. Přibližně dvanáct let je včetně pozemku v majetku města. To mělo původně v plánu vilu i s pozemkem prodat za tři milióny korun. S tím však nesouhlasila skupina zdejších lidí, podle kterých by měla vila městu zůstat a opravit se. 

V lednu jsem požádala ,aby zastupitelé objekt i zahradu prošli a posoudili, co s objektem dál. Zastupitelé po několika jednáních došli k tomu, že vyhlásíme záměr prodeje,“ říká starostka města Kateřina Malečková.

Podle radních je dům v havarijním stavu. Neřadí ho tak do objektů, do kterých by chtěla radnice investovat peníze z rozpočtu města.

Skupina obyvatel, která požaduje opravu vily, se domnívá, že by v budoucnu mohla být turistickým cílem městaMěstští radní mají v budoucnu v plánu vytvořit kolem vily lesopark. Podle odpůrců prodeje by tak pro návštěvníky lesoparku mohla být vila příjemným odpočinkovým místem.

Ten domek je sám o sobě zajímavý svou historickou i estetickou hodnotou a není v tak dezolátním stavu, že by nešel zachránit,“ vysvětluje odpůrkyně prodeje Pavla Váňová Černochová.

Národní památkový ústav by rád nechal prohlásit vilu národní kulturní památkou. Proto podal podnět na ministerstvo kultury.

„Autorem vily je Karel Fiala, který se řadí mezi významné architekty. Vila je výjimečná tím, že se dochovala v poměrně autentickém stavu. Je tam celá řada prvků, které si zasluhují ochranu,“ říká Daniel Šnejd z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Pokud by ministerstvo uznalo vilu Fiala jako památku, obyvatelé vytvořili pro město Blatná projekt, ve kterém by o vilu pomohli dlouhodobě pečovat a pomáhat s opravou.

Vila Fiala v Blatné. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3