Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V bezzásahových zónách NP Šumava poničila bouře tisíce stromů

Vimperk (ČTK) – Srpnová bouře polámala v bezzásahových zónách šumavského národního parku tisíce stromů. Přesná čísla určí až letecké snímkování, které se uskuteční tento měsíc. V bezzásahových zónách popadané stromy zůstanou, aby zetlely, a žádné nové se zde nebudou sázet. Srpnová bouře a vichřice na ostatním území parku poničila 120.000 krychlových metrů dřeva. Polámané a vyvrácené stromy v těchto lokalitách park nechá vytěžit. ČTK to řekl jeho mluvčí Jan Dvořák.

„První přesné údaje o počtu polámaných a vyvrácených stromů v bezzásahových zónách budeme mít po snímkování až v listopadu,“ uvedl. Dodal, že les v těchto lokalitách park ponechá přirozenému vývoji. Znamená to, že člověk nebude do procesu nijak zasahovat. Popadané stromy postupně zetlí a les se přirozenou cestou sám obnoví tím, že nové stromy vyrostou z náletů.

V zásahových zónách bude park postupovat jinak. „Zpracujeme tam veškeré poničené dřevo, to znamená oněch zhruba 120.000 kubíků. Místo toho vysázíme nové stromky,“ uvedl Dvořák. Šumavský park počítá s tím, že polomové dřevo prodá za nižší cenu než doposud. Ovlivňuje ji nadbytek dřeva na trhu. Většina majitelů lesů totiž těží mnoho stromů napadených kůrovcem. „V průměru jsme zatím prodávali smrkové dřevo za 1570 korun za kubický metr. Otázkou zůstává, o kolik se cena nyní sníží,“ uvedl Martin Kříž z šumavského národního parku, který jedná s odběrateli.

Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek oznámilo, že do konce roku zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi těžbu zdravého smrkového a borového dřeva. Nejdřív se podle úřadu musí zpracovat dřevo napadené kůrovcem a dříví z větrných kalamit. Nařízení začne platit na přelomu října a listopadu. Zákaz se nevztahuje na mimořádné těžby, prováděné na základě povolení nebo rozhodnutí orgánu státní správy lesů a na těžbu vánočních stromků.

Ilustrační snímek. Foto: sos-sumava.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3