Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Únos v Libanonu byl připravený, tvrdí unesení muži. A žalují stát

Jižní Čechy – Na začátku to vypadalo jako práce snů. Dva novináři z televize z Jindřichova Hradce dostali nabídku natáčet v Libanonu. Nakonec se z toho ale vyklubala pořádná noční můra.

Při jejich druhé návštěvě této země je totiž společně s dalšími třemi lidmi, kteří s nimi cestovali, unesli. Pak je drželi několik měsíců v zajetí. Propustili je výměnou za to, že Česká republika nevydá do USA libanonského agenta Alího Fajáda, který byl v té době v české vazbě.

Nad celý případem se vznáší celá řada otazníků. Čtyři z unesených nejdříve požadovali od státu odškodné 40 milionů korun. Po zamítnutí žádosti se rozhodli stát zažalovat. Podle unesených nejde rozhodně jen o odškodné, ale hlavně o to, aby se případ konečně pořádně vysvětlil.

„Nám za poslední rok od té doby, co jsme byli propuštěni, tak nikdo vůbec nic neřekl. Jak probíhalo vyjednávání, s kým, co se dojednalo. My vůbec nemáme sebemenší potuchy co se stalo, nikdo se s námi nebaví. A samozřejmě to soudní projednání dává šanci se něco dozvědět, protože tam budou jako svědci různé osoby a já předpokládám, že před soudem nebudou lhát,“ řekl TV Jéčko advokát a unesený Jan Švarc.

Unesení už dříve tvrdili, že kdyby tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k únosu možná vůbec dojít.

Já si myslím, že o tom, že bude únos, se vědělo ještě předtím, než jsme odletěli do Libanonu. Že to bylo připravené, že jsme byli vmanévrovaní přímo na místo, kde nás chytli. Nebyla to žádná náhoda. Nic jsme neriskovali svým chováním, nešli jsme tomu naproti, nekoledovali jsme si o ten únos. Přímo nás tam dovedli, poslali kam měli, tam nás čekalo komando, to nás chytlo, uneslo, zavřelo,“ řekl TV Jéčko další z unesených Pavel Kofroň.

Kromě dvou novinářů, tlumočníka a Fajádova advokáta byl mezi unesenými i vojenský zpravodajec Martin Psík, který se ale k žalobě na stát nepřipojil.

Více se o případu unesených Čechů dozvíte v pořadu Zaostřeno ve středu 22. února.

Unesení Češi. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3