Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Unikátní betlém Krýzovy jesličky se začal po 50 letech opravovat

Jindřichův Hradec (ČTK) – Po půl století se začal v Muzeu Jindřichohradecka opravovat betlém Krýzovy jesličky, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Dílo, jež jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza vytvářel přes 60 let, láká ročně desetitisíce lidí. ČTK to ve středu 25. ledna řekla mluvčí muzea Marie Hazuková. I přes generální opravu betlému, jehož úvodní scéna je již rozebraná, se expozice nezavře – zájemci si prohlédnou jesličky při renovaci, která potrvá dva až tři roky.

Od 70. let se betlém nerestauroval, mechanika je téměř v havarijním stavu. Podle etnografky muzea Alexandry Zvonařové by se čekalo jen na to, kdy mechanismy doslouží. „To samé platí u figurek. Jsou ze zvláštního materiálu, který je velmi náchylný k poškození,“ řekla Zvonařová.

Jesličky vytvářel Krýza od poloviny 19. století. Za tu dobu se betlém restauroval dvakrát: v roce 1935, kdy se jesličky nastěhovaly do muzea, a v roce 1967, kdy se stěhovaly z přízemí do prvního patra budovy. Od té doby se ještě zmodernizovala elektroinstalace a protipožární systém.

Oprava je o to náročnější, že Krýza nebyl mechanik. „On pracoval systémem pokus – omyl, takže si vzal cívku od nití, kus válečku na nudle, část kolovrátku a začal to spojovat pásky, nitěmi a různými nekonečnými pásy a zkoumal, kdy se to začne pohybovat. A když to fungovalo, tak to použil. Je to spíš nahodilá záležitost,“ uvedla Zvonařová.

Rekonstrukce potrvá až tři roky, přesný čas se kvůli složitosti mechanismu a obrovskému množství figurek odhadnout nedá. Bude se opravovat po částech. Návštěvníci ale jesličky uvidí i tak, od začátku nové sezony 1. dubna je spatří přímo při práci restaurátorů. „Vždycky nějakých zhruba 80 procent bude k vidění v původní podobě,“ doplnila Zvonařová.

Tomáš Krýza vytvářel betlém přes 60 let až do smrti v roce 1918. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, se nyní hýbe díky elektromotoru. Betlém vystavěl Krýza na ploše 60 metrů čtverečních. „Je to náš nejatraktivnější exponát, objednávají se na něj zájezdy až z Ameriky. O adventu musí lidé na prohlídku i čekat, místnost není velká,“ řekla Hazuková.

Muzeum Jindřichohradecka každoročně navštíví asi 70.000 lidí. Zřizuje ho Jihočeský kraj, letos mu dal provozní příspěvek 15,4 milionu korun. Na opravu betlému ještě požádá muzeum o grant na ministerstvu kultury.

Krýzovy jesličky. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3