Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Učitelé základní školy si museli poradit s ozbrojeným útokem

Jižní Čechy – Do školy plné dětí vtrhne psychicky narušený agresor a rozpoutává masakr, jehož důsledky raději ani nedomýšlet. Noční můra všech rodičů i ředitelů škol po celém světě je námětem pilotního projektu Ozbrojený útočník ve škole, který je společným dílem Krajského úřadu Jihočeského kraje, policie a zdravotnické záchranné služby. Odborníci při něm vysvětlují učitelům i nepedagogickým pracovníkům škol, jak v podobných situacích zachovat chladnou hlavu a předejít zbytečným ztrátám na životech.

„Smyslem toho projektu je informovat a vzdělat zaměstnance škol, co dělat v případě, že by se u nich ve školách udál nějaký útok. Jakým způsobem se mají zachovat a jak mají dostat jak sebe, tak i jim svěřené děti do bezpečí,“ vysvětluje Veronika Švehlová – Bullová, manažerka prevence kriminality Jihočeského kraje.

Ve čtvrtek 22. června se seznamovali s projektem i zaměstnanci jedné ze základních škol v Českém Krumlově. Zkušení policejní instruktoři jim připravili jak teoretickou část, tak i praktické nácviky v různých modelových situací. Od uzamčení dětí ve třídě přes vpád cizího zraněného člověka až po evakuaci ven ze školy. Jeden ze zaměstnanců školy vždy představoval učitele a ti zbývající hráli jeho žáky. Všichni hned dostali od policistů zpětnou vazbu.

„Každá ta modelová situace je hned lektory vyhodnocena, takže okamžitě mají všichni zpětnou vazbu, co v té konkrétní situaci udělali špatně, co udělali dobře a na co se ještě mají zaměřit,“ potvrzuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Do pilotního projektu Ozbrojený útočník ve škole se zapojily všechny českokrumlovské školy. Na počátku musely projít bezpečnostním auditem. Ten poukázal na slabiny, kterých by mohli potenciální útočníci snadno zneužít. Jedná se například o důslednost při zamykání. Ohlasy jsou proto tedy vesměs pozitivní.

„Je to taková záležitost, která je v současné době aktuální. To tak je, situace v celém světě tomu tak nasvědčují,“ poznamenává ředitelka školy Irena Polášková.

Celkem je v projektu zapojených asi 25 škol. O jeho úspěchu vypovídá i to, že se jím inspirují i školy v jiných krajích České republiky.

Ozbrojený útočník ve škole. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3