Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

U temelínské elektrárny se daří motýlům. Našli tam 13 druhů

Temelín – Třináct druhů denních motýlů našli vědci z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity při zoologickém průzkumu v těsném okolí Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Právě kvůli pomoci této skupině hmyzu zde vznikla speciální motýlí louka. Ta v historickém parku plní vzdělávací i ochranářskou úlohu.

Intenzivní zemědělství, rostoucí zástavba a především dotace na údržbu luk. To jsou podle vědců z Jihočeské univerzity hlavní příčiny poklesu počtu motýlů v české přírodě. S původně zcela běžnými motýly se proto lidé setkávají stále vzácněji. „Příliš časté sečení luk a volných travnatých porostů jednoduše ničí motýlům jejich přírodní prostředí a zdroje potravy. Osmnáct druhů ve dvacátém století úplně vyhynulo a jejich počet dlouhodobě dál klesá,“ vysvětluje Jana Šlancarová z Biologického centra.

Zvrátit nepříznivý vývoj podle ní mohou sami lidé jiným způsobem údržby krajiny. Pomoci může například mozaikové sečení trávy, nebo budování motýlích biotopů. K tomuto kroku se v loňském roce rozhodla u svého Infocentra například Jaderná elektrárna Temelín. Ročně sem totiž dorazí kolem 35 000 návštěvníků včetně školních exkurzí a lidí orientovaných na ochranu životního prostředí. „Víme, že dvě nepříliš velké plochy situaci úplně nezachrání, ale chceme lidem ukázat, že i vzrostlá tráva s velkým množstvím květin a bylin může být krásná. A jsme moc rádi, že to motýli i návštěvníci ocenili,“ říká o letošním temelínském projektu Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

V příštím roce proto Temelín motýlí louky ještě mírně rozšíří. Zoologický průzkum zaměřený původně na motýly navíc podle něj poukázal i na zajímavý výskyt ptačích druhů v historickém zámeckém parku. Elektrárna proto v návaznosti na jeho výsledky připravuje další projekt, který návštěvníkům představí ptáky, kteří nalezli domov přímo ve stínu chladicích věží jaderné elektrárny.

Babočka bodláková. Foto: JETE

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3