Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Turista na Šumavě spadl z pětimetrové výšky. Přiletěl pro něj vrtulník

Šumava – Těžké zranění utrpěl v neděli 30. července 40letý muž na Šumavě. Turista české národnosti spadl ze skály na hraničním vrchu Ostrý, zdravotníci do letecky transportovali na ošetření do Německa.

„My jsme dostali výzvu ve čtvrt na tři od dispečinku Policie ČR a ti byli původně kontaktováni policií z Bavorska. Přítelkyně zraněného oznámila, že muž spadl z výšky asi pěti metrů těsně pod vrcholem hory Ostrý,“ popsal výjezd Martin Kocum, zasahující člen Horské služby Šumava. Dodal, že vzhledem k lokalitě nehodu řešila i německá horská služba Bergvacht Bayern.

„Z naší stanice je to na místo asi dvacet kilometrů a poslední tři kilometry bez možnosti využít terénní techniku. Proto jsme museli potřebné vybavení dopravit ke zraněnému pěšky,“ doplnil horský záchranář Kocum s tím, že když členové Horské služby dorazili na místo, byli tam už jejich kolegové z Bergvacht. Společně pak muže vyšetřili a zjistili, že si kromě dalších poranění pravděpodobně zranil i páteř.

Proto povolali vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní. Ten po příletu nad místo nehody naložil turistu pomocí jeřábu na palubu. Potom s ním odletěl do německého Lamu. Tam jej posádka předala bavorské záchranné službě, která muže opět pomocí vrtulníku transportovala k dalšímu ošetření do nemocnice v Regensburgu.

„Vzhledem k akutnosti a vzdálenostem se ukázalo jako efektivnější muže převézt do Německa. Takto máme nastavenu přeshraniční spolupráci a musím říci, že stále funguje ke spokojenosti nás i německých kolegů,“ poznamenal Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Ilustrační snímek. Foto: horskasluzba.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3