Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Teplárna Č. Budějovice udělala loni přes 7000 kontrol výměníků

České Budějovice 26. února (ČTK) – Dispečink Teplárny České Budějovice vyřídil loni přes 7000 preventivních kontrol výměníkových stanic a stovky dotazů a požadavků zákazníků. Zásahů, při nichž se řešily poruchy v bytových domech, byly tři desítky. Týkaly se zaslepení radiátoru, prasklého vodovodního potrubí či poruchy odpadu. Lidé nejčastěji volají, že jim doma nehřeje topení nebo neteče teplá voda. ČTK to dnes řekl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. Společnost, jejímž jediným akcionářem je město, dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.300 bytů v Českých Budějovicích.

Dispečink je v provozu celý rok 24 hodin denně. „Servisních zásahů u zákazníků je minimum. Většina se jich týká našich zařízení, abychom udrželi jejich technickou úroveň a vysokou spolehlivost,“ řekl vedoucí dispečinku Pavel Musil.

Lidé nejčastěji volají, že jim nehřeje topení nebo neteče teplá voda. Dispečer má díky dálkové obsluze přehled o všech 272 stanicích teplárny, oznámení ověřuje podle udané adresy. „Jsou-li naše zařízení v pořádku, jde o závady přímo v domě či jeho výměníku. To na místo vyjede pohotovostní technik, aby situaci prověřil. Pokud se ale ukáže, že třeba vlastník domu přes noc neodebírá teplo, nic s tím neuděláme,“ řekl Musil.

Teplárna ve městě vytápí přes 28.300 domácností, jejich počet s novou výstavbou bytových domů roste. Ročně najezdí zaměstnanci po městě na 30.000 kilometrů, hlavně při kontrolách a údržbě zařízení. Jen výměníkových stanic je 147, vedle toho 125 domovních předávacích stanic. „K nim patří i tři centrální přenosové stanice. Všechny se na dálku řídí z dispečinku. Budějovická teplárna zavedla dálkové ovládání výměníků jako jedna z prvních už v polovině 80. let,“ řekl Zuntych.

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o dalších šest kilometrů na 30 kilometrů. Investuje do toho 300 milionů Kč. Sníží tím náklady na palivo i emise. Teplárna zaměstnává 240 lidí. Její distribuční síť měří 167 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 47 kilometrů teplovodů. V roce 2016 prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.

vkc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3