Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Teplárna Č. Budějovice prodala loni víc tepla než předloni

České Budějovice 21. března (ČTK) – Teplárna České Budějovice prodala loni 1611,6 terajoulů tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více. Největší vliv na větší prodej měl zvýšený odběr páry od firem, vývoj teplot a vyšší počet odběratelů. ČTK to řekl místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk. Mrazivé dny, které přiměly teplárnu zvýšit před pár týdny výrobu tepla téměř na maximum, roční spotřebu domácností příliš neovlivní, hlavně díky teplotně nadprůměrnému lednu. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.300 bytů ve městě.

Na obchodní výsledky roku 2017 měly nejvýznamnější vliv tři faktory. Prvním je zvýšený odběr páry od firem, zejména průmyslových podniků. Dále vývoj loňských teplot. „V topném období byla průměrná teplota 6,39 stupně, tedy o 0,18 nižší než v předcházejícím roce,“ řekl místopředseda.

Stoupl také počet odběratelů, mezi nové zákazníky patří administrativní centrum Piano, bytové domy, nové logistické centrum pivovaru Budvar nebo rozšířené obchodní centrum IGY. Teplárna také modernizovala provozy a stále snižuje ztráty při výrobě a distribuci tepla.

Letos počet zákazníků opět poroste. Díky tomu je podle Kollarczyka cena čistého tepla dlouhodobě stabilní. „Letos platí domácnosti za gigajoule 595,60 Kč včetně DPH, což je druhá nejnižší cena mezi jihočeskými teplárnami. Meziroční zvýšení o 0,74 procenta bylo výrazně pod inflací,“ uvedl.

Mrazivé dny, kvůli nimž musela teplárna nedávno zvýšit výrobu téměř na maximum, roční spotřebu domácností příliš neovlivní. Hlavně díky teplotně nadprůměrnému lednu, kdy průměrná teplota v Českých Budějovicích dosáhla 3,2 stupně, zatímco dlouhodobý lednový průměr je minus 0,93 stupně.

„To ani studený přelom února a března, kdy spotřeba tepla vzrostla, nedorovnal. Výrazného růstu nákladů za teplo se proto domácnosti obávat nemusí,“ řekl Kollarczyk. V teplotně podprůměrném únoru dodala teplárna odběratelům o 11 procent více tepelné energie než v lednu.

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o dalších šest kilometrů na 30 kilometrů. Investuje do toho 300 milionů Kč. Sníží tím náklady na palivo i emise. Teplárna zaměstnává 242 lidí. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3