Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Tendr na dostavbu jihočeského letiště v Plané prověřuje policie

České Budějovice – Plán na brzké dokončení modernizace letiště v Plané u Českých Budějovic se ocitl v ohrožení. Výběrové řízení na zhotovitele totiž aktuálně prověřuje policie.

Důvodem má být podezření na netransparentní výběrové řízení na zhotovitele zakázky za víc než 400 milionů korun. Věcí se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu, která uvalila na případ přísné informační embargo.

„Na vaši otázku mohu odpovědět pouze to, že náš útvar nebude na vaši otázku jakkoliv odpovídat,“ řekl mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle serveru novinky.cz mohla být zakázka takzvaně ušita na míru společnosti se sídlem v Praze, která se zabývá dodávkami radionavigačních systémů. Právě jejími referencemi se údajně museli prokazovat i další zájemci o dostavbu. A to i přes to, že radionavigace tvoří jen malou část celkového objemu zakázky.

„Naše společnost si není vědoma žádné netransparentnosti. Dle našich informací se věcí zabývá Policie ČR, které poskytujeme plnou součinnost,“ uvedl zástupce společnosti Martin Kovář.

Zadavatelem výběrového řízení byl Krajský úřad Jihočeského kraje. Ten jakákoliv podezření na netransparentnost jednoznačně odmítá. Své oficiální vyjádření ale ve středu poskytl pouze formou prohlášení na svých webových stránkách. 

„Policie prověřuje nyní to, co sami prověřujeme, totiž způsob, jakým firmy prokázaly kvalifikaci pro získání této zakázky. Některé reference se totiž ukázaly jako pochybné,“ sdělil náměstek hejtmana Jaromír Slíva /ČSSD/.

Zřizovatelem letiště je kraj a statutární město České Budějovice. Zastupitele emailem upozornila na údajnou netransparentnost výběrového řízení zřejmě jedna ze zúčastněných firem.

„Tento mail jsem dostal. Včera jsem ho četl, ale přiznám se, že nemám rád anonymní věci,“ zmínil náměstek českobudějovického primátora František Konečný /ANO/.

„My samozřejmě budeme tuto kauzu bedlivě sledovat a uvidíme, jak dopadne policejní vyšetřování,“ dodala Radka Maxová, krajská předsedkyně hnutí ANO.

„Musím říci, že mě to znepokojuje, protože projekt dostavby letiště považuji za klíčový,“ reagoval bývalý hejtman a současný opoziční zastupitel Jan Zahradník /ODS/.

Právě dostavbu letiště si zvolila současná krajská koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a Jihočechů 2012 jako jednu z priorit pro toto volební období.

Podle vedení letiště se současné dění kolem výběrového řízení na chodu společnosti nijak neprojevuje.

„Nás samozřejmě mrzí, že se výběrové řízení zpožďuje, ale chápeme to, protože je to velká zakázka,“ řekla mluvčí letiště Martina Vodičková.

Klasický mezinárodní provoz na letišti v Plané by měl začít během dvou let. Je ale možné, že pokud se podezření na neregulérnost potvrdí a kraj bude muset výběrové řízení opakovat, plány na jeho zprovoznění se výrazně zpozdí. Případ budeme nadále sledovat.

Ilustrační snímek. Foto: airport-cb.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3