Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelínu i vodním elektrárnám stoupá návštěvnost. I virtuálně

Jižní Čechy – Více než 16 tisíc lidí si letos do konce června prohlédlo Jadernou elektrárnu Temelín. Její infocentrum se těší stoupající oblibě mezi návštěvníky, stejně jako dalších deset dalších center skupiny ČEZ po celé republice. Od začátku roku je navštívilo už skoro 80 tisíc turistů, to je o téměř devět procent víc než loni.

Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier zmínil, že největšímu nápor zájemců o takzvanou technickou turistiku tradičně čelila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Nejsilnějším magnetem zůstává jeden z ,divů´ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, kterou si za prvních šest měsíců nenechalo ujít 26 990 turistů. S ohledem na umístění v chráněné krajinné oblasti je exkurze rozdělena na dvě části – vedle prohlídky informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu se nabízí i možnost návštěvy horní nádrže s výhledem na Jeseníky. Až k ní dopraví turistu šestisedačková lanovka, poté může použít ekologický mikrobus, nebo se vydat pěšky, na in-line bruslích či na běžkách,“ popsal mluvčí s tím, že virtuální prohlídku elektrárny najdou lidé na webu http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

Vysoký návštěvnický standard si drží obě jaderné elektrárny. Do Infocentra v Dukovanech, které si od roku 1994 připsalo už více než půl milionu návštěvníků, dorazilo 15 150 zájemců. V Temelíně do konce června napočítali 16 319 zájemců o prohlídku.

„Seznamujeme lidi s jadernou energetikou a technikou obecně, což je nesmírně důležité. Před spuštěním elektrárny navíc některé protijaderné organizace strašily negativním dopadem na turistický ruch. Teď se ukazuje, že je to právě opačně,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. 

Nitro jaderných elektráren si mohou lidé prohlédnout na: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/ + http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

Martin Schreier dále doplnil, že v žebříčku zájmu boduje také královéhradecké Infocentrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie (6 491 návštěvníků), které je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák. Poutavou formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, a podobně. V těsném závěsu následuje přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (6 340 lidí).

„Obvyklému prázdninovému náporu čelí nyní především vodní elektrárny v oblíbených rekreačních lokalitách – šumavské provozy Vydra a Čeňkova pila (za pololetí 1 928), ve Štěchovicích (1682 návštěvníků) nebo na jihočeském moři Lipně (1 586 lidí),“ dodal Schreier.

Projděte si elektrárny jako naživo na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-virtualni-prohlidky/

Věděli jste, že…

  • přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů světa“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?

  • horní nádrž PVE Dlouhé Stráně leží v nadm. výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m 3?

  • chladicí věže temelínské elektrárny jsou vysoké155 metrů, každá o hmotnosti 27,5 tisíce tun?

  • celková plocha Jaderné elektrárny Dukovany činí 126 ha, což by vydalo na 150 standardních fotbalových hřišť nebo 688 hokejových ploch?

  • strojovna vodní elektrárny Lipno je umístěna 160 metrů pod zemí a elektrárna potřebuje k výrobě 1 kWh elektřiny pouze 2,76 m3 vody, což z ní dělá nejefektivnější zdroj tzv. Vltavské kaskády?

  • malá vodní elektrárna Čeňkova Pila umístěná na soutoku řek Vydry a Křemelné dodává ekologickou elektřinu nepřetržitě od roku 1912?

Infocentrum v Temelíně. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3