Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelínští hasiči mají tři výjezdy denně. Zasahují do čtyř minut

 

Temelín – Pouhé čtyři minuty mají temelínští hasiči na to, aby zasáhli kdekoliv v areálu elektrárny. Umí uhasit neviditelné plameny, vyprostit lidi z trosek budov nebo poskytnout první pomoc.

Jen za loňský rok řešili 1020 výjezdů, tedy v průměru tři denně. Šlo především o preventivní zásahy, jako je technická výpomoc nebo dohled na činnostmi spojenými s rizikem požáru.

Jednotka má 76 členů, ti se střídají po dvanáctihodinových směnách.

Styl a požadavky na naše hasiče jsou trochu odlišné od klasických hasičů. Jen riziko požáru stačí k tomu, aby byli přítomni u prováděných činností. Loni u rizikových prací asistovali v průměru každý den. Vedle toho plní celou řadu úkolu v oblasti technických výpomocí a absolvují hodně speciální přípravu,“ představil úkoly temelínských hasičů ředitel bezpečnosti ČEZ Roman Havlín.

Ve 231 případech byla důvodem výjezdu technická výpomoc. „Její charakter je různý. Od vyproštění lidí z výtahu, likvidaci námrazy z chladicích věží až po práce ve čtyřiceti metrech,“ říká Radek Vymazal, velitel temelínských hasičů.

Hasiči jaderných elektráren patří k nejlépe vybaveným profesionálním jednotkám v zemi. Zázemí mají v seizmicky odolné budově, při zásazích využívají moderní těžkou techniku, osvětlovací balóny nebo mobilní čerpadla. Vedle toho umí zlikvidovat neviditelné plameny, které jsou charakteristické pro hoření vodíku nebo vyprostit lidi z trosek budov.

Od loňského podzimu jsou navíc součástí poplachového plánu kraje. Na vyzvání krajských kolegů mohou zasáhnout i v okolí elektrárny. Loni za hranice elektrárny vyjížděli v šesti případech. Většinou se jednalo o dopravní nehody, kdy časově bylo výhodné povolat právě jednotku z elektrárny. Ti pak vyprošťovali lidi z havarovaných vozidel a zabraňovali úniku nafty a oleje do životního prostředí.

Hasiči v elektrárně. Foto: Archiv JE Temelín

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3