Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín zve na speciální show ke stoletému výročí samostatnosti České republiky

Na speciální show na netradičním plátně o velikost 240 metrů čtverečních se může veřejnost těšit v závěru tohoto týdne u Jaderné elektrárny. Přímo nad vodní hladinou budou moci návštěvníci vidět důležité milníky z uplynulých sta let. Netradiční show s názvem STOpy se uskuteční v zámeckém parku u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín 27. a 28. září. Pro návštěvníky je vstup zdarma.

Speciální vysokotlaké čerpadlo vytvoří přímo nad vodní hladinou rybníčku v parku u temelínského Infocentra plátno o velikost 240 metrů čtverečních. Vlastní projekci pak zajistí projektor s vysokou svítivostí, aby dokázal nasvítit vodní stěnu. „Díky průhlednosti vody se stěna stává neviditelným plátnem, na kterém se celý příběh odehrává. V divákovi tak vzbuzuje pocit, že objekty vychází přímo z rybníčku, vznáší se nad ním i následně mizí pod hladinou. Jedná se o tzv. holografický efekt,“ uvedl Lukáš Kapinus z Art4Promotion, který je také autorem celého scénáře. Doplnil, že půjde o kombinaci animací, videí i fotek důležitých českých, ale i světových událostí.

Netradiční vodní show je součástí festivalu Vltava žije, jehož převážná část se uskuteční v Českých Budějovicích. Spojení festivalu s temelínskou elektrárnou se podle energetiků přímo nabízí. „Díky Vltavě „žije“ i elektrárna. Vltavská voda je pro náš provoz nezbytná. Navíc i touto cestou si chceme připomenout 100 let vzniku samostatné české republiky, ale i 100 let rozvoje české energetiky,“ poznamenal temelínský ředitel Jan Kruml.

Pro temelínský zámecký park to bude premiéra, i když některé elektrárenské stavby už jako netradiční plátno posloužily. V minulosti to byl například zámeček Vysoký Hradec, letos se po jihočeské krajině díky obřím očím umělce Milana Caise rozhlížely chladicí věže (více informací najdete zde https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6434.html).

Vodní stěna se vytvoří na hladině zámeckého rybníčku. Půjde v podstatě o uzavřený okruh, kdy se voda bude vracet zpět do rybníčku. Rozhodně to nebude znamenat vyšší spotřebu vody.

Promítat se bude ve čtvrtek i pátek. Přibližně desetiminutová projekce se bude opakovat každých patnáct minut. Začíná se ve 20 hodin, hladina zámeckého rybníčka se uklidní ve 23:30. Součástí bude i noční prohlídka temelínského Infocentra. Vstup je zdarma a pro lidi z Týna nad Vltavou bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava.

Tisková zpráva

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3