Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín už běží naplno. Odstávka skončila se 14denním předstihem

Temelín – Zhruba o dva týdny dřív oproti původním plánům skončila odstávka druhého bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici obnovili činnost bloku v pondělí 31. července nad ránem. Odstávka trvala necelých 73 dní a zaměstnanci elektrárny při ní uskutečnili přes 10 tisíc činností.

Mluvčí elektrárny Marek Sviták zmínil, že vedle výměny čtvrtiny paliva patřila k nejdůležitějším činnostem třeba modernizace kompenzátoru objemu, kontroly bezpečnostních systému a ověření těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. „Vůbec poprvé energetici řídili celou odstávku ze speciálního centra,“ řekl mluvčí.

Ředitel Divize jaderná energetika Bohdan Zronek doplnil, že při této odstávce zúročili energetici dobrou přípravu i změny posledních let. „Všechno do sebe správně zapadlo, perfektně fungovala spolupráce a díky tomu jsme spustili blok o několik dní dřív, což hodnotím pozitivně. Teď budou důležité první dny provozu, podobně jako u auta, které po několika týdnech opustí servis,“ řekl Bohdan Zronek.

Druhý blok elektrárny začal vyrábět elektřinu při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Teď budou energetici výkon reaktoru zvyšovat a na 80 procentech udělají testy pro ověření rozložení výkonu reaktoru. Mimo to budou sledovat chování dalšího zařízení v jaderné i nejaderné části, a to včetně jedné ze dvou největších českých turbín.

Podle ředitele Zronka to lze přirovnat k hodinářské práci. „Je to zařízení, které váží zhruba 2000 tun a některé jeho části se pohybují nadzvukovou rychlostí. A my ho musíme vyvážit a sestavit s přesností na setiny milimetrů,“ vysvětlil.

Od výsledků těchto kontrol se pak bude odvíjet i dosažení plného výkonu bloku.

Ilustrační snímek. Foto: Archiv JE Temelín

 

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3