Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín úspěšně dokončil test ochranného obalu reaktoru

Temelín (ČTK) – Jaderná elektrárna Temelín dokončila v noci na pátek 21. července třídenní bezpečnostní test ochranného obalu kolem reaktoru na odstaveném druhém bloku. Během zkoušky, která se dělá jednou za čtyři roky, napumpovali energetici do uzavřeného prostoru téměř 50 tun upraveného vzduchu. Test dopadl úspěšně. ČTK to řekl mluvčí Temelína Petr Šuleř. Elektrárna teď může dokončit odstávku spojenou s výměnou paliva, která by měla trvat do poloviny srpna.

Ochranný obal je jednou z hlavních bezpečnostních bariér elektrárny. Chrání reaktor a další důležitá technologická zařízení primárního okruhu před extrémními vlivy, jako jsou zemětřesení, tornádo, silné srážky nebo tlaková vlna po výbuchu. Jde o železobetonový válec vysoký 56 metrů o vnitřním průměru 45 metrů. Je přikrytý kulovou kopulí, která je silná 1,1 metru, stěny jsou ještě o deset centimetrů silnější. Vnitřní povrch ochranného obalu kryje osm milimetrů silná vrstva oceli, která hermeticky uzavírá vnitřní prostor a brání tak případnému úniku radiace do okolí.

Při testování energetici vytvořili v ochranném obalu přetlak, při provozu je naopak uvnitř podtlak. „Zkouška dopadla úspěšně. Hodnoty měly očekávaný trend, pokles byl menší než dvě desetiny procenta z přidaného objemu za 24 hodin. Dalo by se tak říct, že rozptyl hodnot netěsnosti je pod hodnotou rozměru velikosti špendlíkové hlavičky. Objem obalu je přitom 60.000 metrů krychlových,“ řekl vedoucí skupiny systémových inženýrů Luboš Fyrbach.

Sto tun těžký hermetický vstup do ochranného obalu uzavřeli technici 18. července. Výkonné kompresory potom zvýšily tlak uvnitř na 172 kilopascalů. Podle Šuleře tak na každý metr čtvereční působil vzduch silou sedmi tun, což zhruba odpovídá tlaku vody v sedmimetrové hloubce. Desítky hodin poté experti sledovali, zda se nemění parametry.

Temelín nyní může dokončit odstávku spojenou s výměnou paliva. Na zkoušku dohlíželi i inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, podílela se na ní stovka expertů a techniků.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců.

Temelín. Ilustrační. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3