Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín spustí tříměsíční odstávku. Zahrnuje přes 10 tisíc činností

Temelín – Plánovanou odstávku druhého bloku spustí v pátek 19. května večer Jaderná elektrárna Temelín. Podle plánů má trvat necelé tři měsíce. Mluvčí elektrárny Marek Sviták zmínil, že energetici vymění čtvrtinu paliva, zmodernizují kompenzátor objemu, provedou kontrolu bezpečnostních systémů nebo důležitou zkoušku těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. „Celkově bude mít odstávka přes 10 tisíc činností,“ řekl mluvčí Sviták.

Zaměstnanci společnosti ČEZ budou řídit odstávku z nového řídícího centra. Ředitel elektrárny Bohdan Zronek vysvětlil, že na ploše 500 metrů čtverečních bude sedět čtyřicítka odborníků z elektrárny i od dodavatelů. Odděleni budou pouze přibližně metr vysokými zástěnami.

„Půjde o takový ,řídící mozek´ odstávky. K jeho využití nás inspirovala americká elektrárna Sequoyah. Loni jsme z centra s úspěchem řídili část prací, letos už zde odřídíme celou odstávku,“ popsal význam centra ředitel Zronek.

K tradičním pracím odstávky patří výměna čtvrtiny paliva. Tentokrát energetici vymění přesně 43 palivových souborů. Kontrolou projdou bezpečnostní systémy, turbína a další zařízení.

Naopak poprvé od začátku provozu se uskuteční rozsáhlá modernizace kompenzátoru objemu. Ta spočívá v úpravě konstrukce a doplnění tras pro odvod nezkondenzovaných plynů. Součástí harmonogramu odstávky je i důležitá zkouška těsnosti ochranné budovy kolem reaktoru. Na každém bloku se provádí jednou za čtyři roky, během ní se do ochranné budovy přivede přes 40 tun vzduchu.

„I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí, kteří během necelých tří měsíců budou realizovat přes deset tisíc činností. Začátek odstávky prvního bloku naplánoval ČEZ na 30. prosince a i v tomto případě má trvat necelé tři měsíce,“ doplnil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Ilustrační snímek. Foto: Marek Sviták

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3