Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín se ve středu na 15 minut připojí ke zkoušce sirén

Temelín (Českobudějovicko) 3. dubna (ČTK) – V okolí jaderné elektrárny Temelín budou 4. dubna slyšet sirény. Zkouška sirén potrvá v elektrárně 15 minut, sirény spustí temelínští operátoři ve středu čtyřikrát, začne ve 12:00. Několika desítkám obyvatel sdělila elektrárna informaci pomocí nového SMS systému, jde o lidi, kteří jsou do systému registrováni. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V elektrárně potrvá zkouška 15 minut, bude asi o deset minut delší než celostátní test. „Nepřerušovaný tón v délce 140 vteřin se v areálu rozezní čtyřikrát. Sirény mohou slyšet i lidé v okolí elektrárny,“ řekl mluvčí.

Zkouška začne ve 12:00 společně s celostátním testem sirén. První dva testy se odehrají v závodním rozhlase, třetí a čtvrtý v celém areálu. „Právě areálové zkoušky jsou zvukově hodně výrazné. V tu dobu už nebude probíhat celostátní test a lidé v okolních obcích tak mohou tyto sirény zaznamenat. Raději jsme dopředu informovali starosty nejbližších obcí,“ řekl Sviták.

ČEZ si v Temelíně při zkouškách ověřuje spuštění sirén ze dvou míst. Liché sirény spouští podle Svitáka operátor elektrodozorny, sudé jdou z havarijního střediska. Kvůli ověřování nového informačního systému pro okolní obyvatele informovala elektrárna o sirénách i pomocí nového SMS systému. Informaci dostalo několik desítek registrovaných uživatelů. Systém se testuje, energetici ho místním naplno představí v nejbližších týdnech.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

vkc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3