Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Temelín se připravuje na zavážení nových palivových souborů

Temelín – Všech 163 palivových souborů a tři hlavní bezpečnostní systémy zkontrolovali technici v temelínské elektrárně při probíhající odstávce druhého bloku. Ta je aktuálně ve druhé polovině, začala 17. května a skončit by měla v půlce srpna. Teď se energetici připravují na zavezení paliva. Tomu bude ještě předcházet dvoudenní zkouška bezpečnostních systémů.

V pondělí 3. července začala komplexní zkouška tří hlavních bezpečnostních systémů. „Všechny bezpečnostní systémy jsou po revizi a po hardwarové stránce připraveny. Zkouškou se ověřuje jejich řídící software, tedy ovládání systémů,“ poznamenal temelínský mluvčí Marek Sviták.

Při kontrole jednoho z bezpečnostních systémů zjistili technici zvýšený nátok tří metrů krychlových mírně radioaktivní vody do speciální drenážní nádrže. „Technicky to není problém, projekt je na podobné věci připraven a vše jsme vyřešili v rámci plánované odstávky. Nicméně i o tomto případě Česká republika informuje Rakousko,“ dodal mluvčí Sviták.

Aktuální zkoušky jsou plánovány na dva dny a po jejich ukončení bude zahájena příprava pro zavážení paliva. Jeho začátek je plánován na polovinu týdne a energetici přitom z bazénu do reaktoru zavezou 163 palivových souborů.

Temelín. Ilustrační. Foto: Marek Sviták

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3