Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Tajemník ustál pokus o odvolání. Teď ho viní ze spolupráce s STB

Strakonice – Možnou spoluprací tajemníka městského úřadu s komunistickou Státní bezpečností se zabývají radní ve Strakonicích. Vrcholný představitel radnice přitom nedávno ustál jiný pokus o odvolání kvůli údajné neschopnosti.

Údajná nekompetentnost nebo neplnění slibů a pracovních úkolů. Pro takové důvody chtěli strakoničtí radní nechat odvolat z funkce tajemníka městského úřadu Vladimíra Stronera. Krajský úřad Jihočeského kraje ale návrh zamítl. Teď mají radní v rukou nový argument. Tajemníkovo jméno s krycí identitou Tesla totiž figuruje na seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti.

„Problém je, že pokud by tu pracoval estébák jako tajemník, tak pak už nemůžete věřit ničemu,“ řekl starosta města Břetislav Hrdlička.

Tajemník Vladimír Stroner je ve funkci dva roky. Když se v lednu 2015 přihlásil do výběrového řízení, předložil potřebné lustrační osvědčení z roku 1993, ve kterém stojí, že není v evidenci STB. Starosta ho proto vyzval, aby v případě, že v seznamech figuruje neoprávněně, požádal ministerstvo vnitra o očištění svého jména a případný výmaz z registru.

„Byl jsem dost překvapen tím, že pan tajemník to kategoricky odmítl s tím, že má lustrační osvědčení, a že o žádné vymazávání žádat nebude,“ dodal starosta.

Samotný tajemník nechce o údajné spolupráci se státní bezpečností mluvit. Vyjádřil se pouze k dřívějšímu návrhu na odvolání, které v březnu zamítl krajský úřad.

„Moje vyjádření je úplně jednoduché. Pan ředitel krajského úřadu rozhodl, je tady nějaké rozhodnutí na stole, a ať se to dál probíhá zákonnou cestou, tak jak má. To je všechno, já jsem za to rozhodnutí pana ředitele samozřejmě rád, to bych nezapíral,“ řekl TV Jéčko Stroner.

Krajský úřad neshledal ve Stronerově práci jakákoliv pochybení, která by měla vést k jeho odvolání. Zároveň vyzval aktéry, aby sami hledali nápravu narušených vztahů, protože současný stav nesvědčí úspěšnému výkonu státní správy.

„Správní orgán se v odůvodnění rozhodnutí pozastavil nad některými postupy pana starosty a pana místostarosty a popsal svůj pohled na způsoby, kterými by se podle jeho názoru měly řešit vztahy orgánů města. Upozornil na význam postavení tajemníka při plnění úkolů města v samostatné i přenesené působnosti. Do tajemníkovi zákonem svěřených pravomocí není dovoleno neoprávněně zasahovat,“ řekl TV Jéčko ředitel krajského úřadu Milan Kučera s tím, že rozhodnutí není pravomocné a radnice se proti němu odvolala k ministerstvu vnitra.

Další postup zváží radnice po obdržení stanoviska ministerstva vnitra, na které se v souvislosti s údajnou spoluprací tajemníka se státní bezpečností rovněž obrátila.

Vladimír Stroner. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3