Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Tajemník figuruje v seznamech StB. Podává proti tomu žalobu

Strakonice/AKTUALIZOVÁNO/ – Tajemník strakonického městského úřadu Vladimír Stroner spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, respektive vojenskou kontrarozvědkou. Tvrdí to starosta města Břetislav Hrdlička, který má k dispozici pozitivní lustrační osvědčení od ministerstva vnitra. A bude navrhovat Stronerovo odvolání z funkce. Samotný tajemník vědomou spolupráci se Státní bezpečností zásadně odmítá a proti své evidenci ve složkách tajných služeb podal žalobu. Tvrdí, že nespolupracoval, nikoho neudal a do databáze spolupracovníků ho mohl někdo zařadit i bez jeho vědomí.

„Problém je, že pokud by tu pracoval estébák jako tajemník, tak pak už nemůžete věřit ničemu,“ řekl už dříve starosta města Břetislav Hrdlička.

Vladimír Stroner tvrdí, že zveřejnění pozitivního lustračního osvědčení je Hrdličkovou osobní mstou za to, že neuspěl s předchozím návrhem na Stronerovo odvolání kvůli jeho údajné nekompetentnosti a neschopnosti. Tajemník je nyní v pracovní neschopnosti a věří, že soud jeho jméno očistí.

„Vyjadřování pana starosty ani nebudu komentovat. Je to jeho obrovská snaha hodit na mě odér nějakého estébáka a lidsky mě poškodit. Ať si dělá, co chce, já se proti tomu budu bránit soudně, jak to tento stát umožňuje. Se Státní bezpečností jsem nespolupracoval, na tom trvám,“ řekl televizi Jéčko Vladimír Stroner.

Předchozí návrh na odvolání posuzoval Krajský úřad Jihočeského kraje a jeho ředitel Milan Kučera neshledal k odvolání žádné důvody. Některé kroky starosty Břetislava Hrdličky a místostarosty Milana Jungvirta navíc označil za nestandardní.

„Prověřením těchto upozornění bylo zjištěno, že tyto výhrady nejsou důvodné a že na jejich základě není možné souhlas s odvoláním udělit. Správní orgán se v odůvodnění rozhodnutí pozastavil nad některými postupy pana starosty a pana místostarosty. Upozornil na význam postavení tajemníka při plnění úkolů města v samostatné i přenesené působnosti. Do tajemníkovi zákonem svěřených pravomocí není dovoleno neoprávněně zasahovat. Posouzením celé záležitosti nebylo zjištěno, že by pan tajemník pochybil,“ řekl dříve televizi Jéčko ředitel krajského úřadu Milan Kučera.

K aktuálnímu posunu kauzy ředitel Kučera v úterý 20. června řekl, že o pozitivním lustračním osvědčení Vladimíra Stronera zatím ví pouze z médií. „Pokud bylo skutečně vydáno, jedná se o podstatnou změnu dosavadní situace. V takovém případě by pan tajemník Stroner nesplňoval podmínku pro výkon dané funkce a nemohl by ji nadále zastávat,“ řekl Milan Kučera.

O případném odvolání Vladimíra Stronera rozhodne krajský úřad ve správním řízení do 30 dnů od podání žádosti.

Tajemník Vladimír Stroner. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3