Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Táborští zastupitelé jsou proti stavbě věznice na letišti Všechov

Tábor 16. dubna (ČTK) – Táborské zastupitelstvo nesouhlasí se stavbou věznice na nedalekém bývalém letišti Všechov. Areál o rozloze 41 hektarů patří mezi jednu z lokalit, kterou si Vězeňská služba ČR vyhlédla jako možný prostor pro vybudování nového nápravného zařízení. Všechovské letiště patří státu, ale pro případnou stavbu by museli táborští zastupitelé změnit územní plán, což také odmítli. Proti vzniku věznice i zásahu do územního plánu se na dnešním jednání vyslovilo všech 24 přítomných zastupitelů.

Táborský starosta Jiří Fišer (Tábor 2020) uvedl, že mezi zástupci města a Vězeňskou službou ČR se na přelomu loňského a letošního roku uskutečnila dvě jednání. Od té doby komunikace mezi subjekty nepokračuje. „To znamená, že z vězeňské služby se nikdo neozval, nikdo mě nekontaktoval. Neproběhlo žádní jednání, takže ta situace se nijak nezměnila,“ uvedl. Dodal, že Všechov patřil k desítce lokalit, z nichž chce vězeňská služba vybrat místo pro stavbu nové věznice.

Proti vybudování věznice pro zhruba 800 lidí se v minulosti v petici vyslovili i někteří obyvatelé Tábora. Navíc stejný názor potvrdil nedávný sociologický průzkum mezi obyvateli města. Všechov, jehož zpevněnou plochu využívají lidé pro rekreační účely, jako například jízdu na in-line bruslích, je vzdušnou čarou přibližně 1200 metrů od Tábora.

České věznice jsou naplněny zhruba na 106 procent, a vězeňská služba proto stále hledá možnosti, jak kapacitně nedostačujícím zařízením ulevit. Vedle rozšiřování možností ubytování v existujících areálech se proto se souhlasem ministra spravedlnosti rozhodla i pro výstavbu nového objektu. Podle aktuálních statistik je v českých věznicích 22.387 lidí, z toho 20.106 odsouzených. Zbytek uvězněných tvoří vazebně stíhaní a chovanci detenčních ústavů.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3