Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Táborské divadlo mělo loni 59.503 diváků, nejvíc od roku 1989

Tábor 5. ledna (ČTK) – Táborské Divadlo Oskara Nedbala mělo loni největší počet diváků od roku 1989, přišlo 59.503 lidí, meziročně o 2917 více. Finanční soběstačnost divadla je 50 procent, celostátní průměr je kolem 30 procent. Novinářům to dnes řekli zástupci divadla, které připravuje rekonstrukci diváckého zázemí. Do roku 2020 předělá za 16 milionů korun toalety, foyer, pokladnu, kavárnu i výstavní síň.

Počet diváků za posledních pět let stoupl o 12.041 lidí. „Roste od roku 2012,“ ředitelka divadla Linda Rybáková. Scéna, která loni oslavila 130 let, funguje jako stagiona – nemá vlastní herecký ani hudební soubor, nabízí jen představení z jiných divadel či od agentur. Loni nabídla 210 představení, o 11 více než v roce 2015. Divadlo loni za 1,1 milionu Kč vyměnilo všechna prkna na jevišti a panely orchestřiště, za 800.000 Kč předělalo klub.

Počet předplatitelů v sedmi skupinách loni stoupl o 55 na 3366 lidí. „Zájem roste o kruh přátel hudby, kde je ke 170 diváků, zejména jsme rádi, že o vážnou hudbu mají zájem mladí lidé,“ řekl dramaturg Marcel Kříž.

Pod hlavičkou Osmičkový rok přinese divadlo čtyři programy, jež připomenou zlomová léta v československých dějinách. Budou to například pořady Vítězný únor Jana Buriana či hra Čapek od Divadla Rokoko.

Několik větších akcí se odehraje v červnu: nocování dětí v divadle, festival Tanec Praha včetně titulu, kdy se tančí na rozpohybovaném kamionu, i zahradní slavnost v divadelním parku spojená s gastronomií. Na podzim přijedou balet z Petrohradu s inscenací Romeo a Julie a s nejlepšími hrami ostravský soubor Komorní scéna Aréna.

Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků – jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.

Zřizovatelem divadla, které zaměstnává 23 lidí, je Jihočeský kraj, jehož letošní provozní příspěvek činí 12,6 milionu, loni byl 11,1 milionu Kč.

vkc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3