Jsme všude na jihu Čech.

G-Car České Budějovice

Táborská zoo získala dvě krávy vzácného plemene

Tábor (ČTK) – Táborská zoologická zahrada získala dvě mladé krávy dlouhorohého plemene Cachena. Na světě žije posledních několik set kusů tohoto druhu skotu. Zoo získala krávy z chovu farmáře ze Lhenic na Prachaticku, který má v chovu přibližně šest desítek kusů. Je to jediný výskyt plemene Cachena v České republice. ČTK to řekl za táborskou zoo Filip Sušanka.

„Je to velmi starobylé plemeno s pratuřími znaky. Těmi je například ‚pekelný dimorfismus‘ ve zbarvení pohlaví – býci mají černou hlavu, které u odvozenějších plemen už neexistuje. Jedná se zároveň o jedno z nejmenších plemen krav. Jedinci nepřesahují výšku 110 centimetrů,“ uvedl zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

Plemeno Cachena bylo vyšlechtěno na severu Portugalska v oblasti s poměrně drsným klimatem, na které se tento dobytek adaptoval. Díky malému vzrůstu potřebuje méně energie, a snadněji tak překoná období nedostatku potravy. Původně toto plemeno chovali místní zemědělci pro maso, mléko i jako tažné zvíře. Dnes se využívá zejména pro produkci velmi kvalitního hovězího masa s ochrannou známkou místního původu „Carne Cachena da Peneda“. Mléka tento dobytek produkuje jen velmi málo, díky množství spasených divokých bylin má však velmi specifickou chuť i vůni.

Zoo Tábor chová přibližně 250 zvířat. Loni ji navštívilo přes 70.000 lidí. Jde o největší zoologickou zahradu v Jihočeském kraji. Lidé mohou v areálu vidět sedm desítek druhů zvířat.

Kráva plemene Cachena. Foto: ZOO Tábor

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png