Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Šumavský park zakáže na části svého území lov jelenů

Vimperk (Prachaticko) 24. března (ČTK) – Šumavský národní park stanoví území o rozloze 7000 hektarů, na kterém se nebude lovit jelení zvěř. Plocha vznikne poblíž hranic s Bavorským lesem, kde žije smečka vlků, kteří jsou predátorem jelena. Park tak chce vlkům poskytnout prostor, ve kterém nebudou mít jiného loveckého konkurenta. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Zákaz lovu jelení zvěře začne platit od nové sezony, která začíná v srpnu.

„Naším cílem je vytvořit dostatečně velké území, ve kterém bude mít smečka maximální klid a dostatek potravy v přirozeném prostředí. Slibujeme si od tohoto opatření i to, že bychom tak mohli minimalizovat útoky smečky vlků na hospodářská zvířata, což ale pochopitelně úplně vyloučit rozhodně nemůžeme. Zejména předpokládáme-li, že se početnost vlků bude na Šumavě zvyšovat,“ uvedl ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

Myslivecký lov má regulovat počet dané zvěře v prostředí, kde chybí přirozený predátor. Správa šumavského národního parku v posledních letech navyšovala počet odstřelených jelenů. V uplynulé lovecké sezoně jich bylo 1100.

„Příchod vlků a usídlení smečky těchto predátorů, kteří loví spárkatou zvěř, nás vede k myšlenkám přehodnotit péči o zvěř včetně role přezimovacích obůrek. Vše připravujeme s kolegy z Národního parku Bavorský les, s nimiž budeme hledat společné řešení,“ uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jan Kozel.

rek ktp

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3