Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Strakonice chtějí odvolat tajemníka kvůli údajné neschopnosti

Strakonice (ČTK) – Rada města Strakonice chce odvolat tajemníka městského úřadu Vladimíra Stronera. Podle vedení radnice nezvládá svou funkci. Starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) požádal o souhlas s odvoláním ředitele krajského úřadu Milana Kučeru a čeká na jeho vyjádření. ČTK to řekl místostarosta města Milan Jungvirt (Strakonická Veřejnost). Opozice krok kritizovala na posledním jednání zastupitelstva, tajemníka vidí jako záruku nezávislosti úřadu.

Stroner je ve funkci dva roky. Před ním zastával pozici deset let Jan Tůma, který v lednu 2015 rezignoval.

Rada města uložila formou usnesení starostovi, aby činil veškeré kroky směřující ke Stronerovu odvolání, neboť podle vedení radnice nezvládá řídit úřad a neplní úkoly.

„Tajemník je neschopný. Předložil jsem radě několik vytýkacích dopisů, kdy pracoval špatně a dělal chyby. Pouštěl z jednoho oddělení na dovolenou opakovaně skoro 80 procent úředníků, ohrozil chod města. Pětkrát nám předložil, proč nejde udělat recepce městského úřadu, neplnil příkazy. Ztratili jsme už trpělivost a řekli, že to takhle dál nejde. Je to přitom můj člověk, tajemník, kterého já jsem osobně chtěl, sliboval mi hory doly, ale strašně jsem se zklamal,“ řekl ČTK Hrdlička.

Stroner se k možnému odvolání nechtěl vyjadřovat. „Vyznávám jedno staré právnické rčení Audiatur et altera pars (Budiž slyšena i druhá strana). Věřím, že bude rozhodnuto spravedlivě,“ řekl ČTK Stroner.

Nynější vedení města po svém nástupu do funkcí odvolalo během roku 2015 ředitele městského pivovaru Dudák, ředitele teplárny, ředitelku kulturního střediska i šéfredaktora strakonické televize.

Na dnešním jednání zastupitelů kritizoval snahu o Stronerovo odvolání bývalý starosta města a nyní opoziční zastupitel Pavel Vondrys (Jihočeši 2012). Tajemník podle něj zaručuje nezávislost úřadu.

„Vedení města bylo opakovaně upozorňováno, že postupuje naprosto v rozporu se zákonem. Mám pocit, že pan tajemník je dnes jediný, kdo tady garantuje, aby úřad nejednal politicky. Tajemník působil většinu života v různých úřednických postech, ví, že se musí dodržovat zákony. Je garant toho, že se nebude na odborech dít plno nezákonných věcí,“ řekl ČTK Vondrys.

Kancelář ředitele krajského úřadu už žádost o odvolání tajemník obdržel, ale zatím nerozhodl. „Žádost se bude posuzovat podle správního řádu, uděluje se souhlas, nebo nesouhlas,“ řekl ČTK Aleš Mik, vedoucí odboru kanceláře ředitele krajského úřadu. Posuzuje se, zda žádost naplnila ustanovení zákona o úřednících, jež obsahuje důvody pro odvolání. „Záleží na tom, jestli byly naplněny a jestli důvody uvedené v odvolání jsou i doloženy,“ uzavřel Mik.

V. Stroner. Foto: strakonice.eu

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3