Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Stávka řidičů na jihu Čech nebude. Dopravci a kraj našli kompromis

Jižní Čechy – Stávka řidičů linkových autobusů je krajní řešení, které by nejvíce zkomplikovalo život lidem bez aut. Třeba dětem při cestách do škol nebo seniorům při návštěvách lékaře. Na tomto závěru se shodli zástupci klíčových dopravců a kraje při svém středečním jednání o avizované čtvrteční stávce řidičů. Měli se jí zúčastnit všichni zaměstnanci největších dopravních společností na jihu Čech. Jejich zástupci se 12 hodin před plánovaným zahájením dohodli s krajem na oboustranně přijatelném kompromisu, který stávku odvrátil.

„Dneska na té poslední schůzce jsme se dohodli, že kraj nám poskytne určité prostředky na navýšení mezd a že tedy nebudeme muset našim řidičům platy snižovat,“ řekl Miloslav Mrkvička, personální ředitel jedné z dopravních společností.

Celková částka na pokrytí potřeb dopravců se pohybuje kolem 66 milionů korun. Kraj by měl podle dohody financovat dvě třetiny, tedy zhruba 50 milionů korun. Jednou třetinou ve výši přibližně 16 milionů korun by se měli podílet sami dopravci. Tyto částky nemusí být konečné.

„Ono se totiž nejedná jen o mzdy řidičů, ale potom následně, kdyby se nenašla vůle a finance a museli bychom to platit ze svého, tak by to mohlo ohrozit obnovu vozového parku a kvalitu veřejné dopravy jako takové,“ upozornil Vladimír Homola, generální ředitel další dopravní společnosti.

Aby předešli případnému zdražování jízdného, chtějí teď dopravci dále diskutovat s krajem o cenách nafty a vstupních nákladů.

„Myslím si, že dnešní jednání bylo rychlé a věcné, poněvadž jsme všichni věděli, co chceme. Hlavní důvod byl zabránit té podle mě nesmyslné stávce, která podle mého zrovna tady v jižních Čechách neměla žádný reálný důvod,“ poznamenal krajský radní pro dopravu Jan Kubík /ANO/.

Hejtman Jiří Zimola /ČSSD/ na tiskové konferenci zmínil, že podle nejnovějšího vládního návrhu má krajům část vyplacených peněz kompenzovat stát.

„Nevím ještě míru této participace, nevím, kolik to bude peněz a jak to bude procentuálně. V každém případě jsme rádi, protože se tím zrealizoval tlak, který vyvíjely všechny kraje ve směru na vládu, která toto nařízení vydala. Jsme tedy rádi, že ty peníze přijdou,“ řekl hejtman Zimola.

Vláda České republiky má na navýšení mezd řidičů ve všech krajích uvolnit zhruba 420 milionů korun z rozpočtových rezerv.

Ilustrační snímek. Foto: zpravy.e15.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3