Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Stav skály v Českém Krumlově posoudí příští týden znalec

Český Krumlov 12. července (ČTK) – Znalec posoudí příští týden stav zvětralé Barevné skály v Českém Krumlově, kde 15. července končí druhá část záchranných prací. O dalším postupu rozhodnou Lesy ČR, jimž skála patří, v srpnu. Náklady za odstranění nebezpečné horniny budou do deseti milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Část skály byla v havarijním stavu, řeka Vltava je v místě pro vodáky částečně zavřená.

První část prací na skále, kde podle statika hrozilo, že se zřítí tisícitunový blok, dělala firma Strix v červnu, odlomila asi 1000 tun kamene. V druhé fázi jde asi o 500 tun. Znalec Jiří Růžička doporučil, aby se některé bloky ukotvily, jiné vyspárovaly a místy daly sítě.

„Práce finišují, do 15. července bude odlomeno 500 tun, celkem tedy 1500 tun. Kámen se nyní odváží, příští týden pozveme na místo znalce, aby posoudil stav skály. Jeho výstupy posoudí v druhém srpnovém týdnu komise a rozhodne o dalším postupu. Další informace uvedeme na tiskové konferenci,“ řekla dnes Jouklová. Odborná komise v srpnu rozhodne, kdy se řeka pro vodáky zcela zpřístupní a kdy se otevře cesta pod skálou.

ČTK zjistila, že firma Strix má těžící práce hotové, nyní dělá dokončovací práce, spárování a kotvení. Ředitel firmy Strix Dušan Dufka se k situaci nevyjádřil, odkázal na mluvčí Lesů ČR. „Nyní skálu kotvíme a spáry zpevňujeme cementovou výplní, vše kvůli stabilizaci masivu,“ uvedla Jouklová. Podle statika hrozilo, že se část masivu zřítí.

Kvůli rizikovému stavu skály omezila Státní plavební správa provoz na Vltavě. Povodí Vltavy zahradilo propust pod skálou pomocí trámů, před jez, který se sjíždět nesmí, umístilo síť. Vodáci projedou pod skalou jen do pěti metrů od levého břehu. Lodě přenášejí po levém břehu, někteří jez sjíždějí přes korunu. Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí.

Václav Koblenc dr

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3