Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Stát by mohl koupit vepřín v Letech, kde byl koncentrační tábor

Vrcovice (ČTK) – Na začátku září by mohla být uzavřena kupní smlouva mezi státem a firmou AGPI, majitelem vepřína v Letech na Písecku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Valná hromada AGPI v pondělí 31. července schválila převod areálu na stát. ČTK to v pondělí řekli ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a místopředseda představenstva AGPI Jan Čech. Cenu ani jedna ze stran neuvedla, AGPI ji oznámí až v případě, že se s vládou na odkupu dohodne.

O situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku, k odstranění farmy vyzval i Evropský parlament. Od srpna 1942 do května 1943 prošlo letským táborem 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi.

Ministr Herman rozhodnutí firmy AGPI označil za další významný krok k vyřešení problému kolem vepřína v Letech. „Vláda bude tento materiál pravděpodobně projednávat na přelomu srpna a září,“ řekl Herman. Zakázka je v takzvaném diskrétním režimu, proto vláda ani firma nechtějí zveřejnit cenu.

Jan Čech na valné hromadě řekl, že vedení AGPI ministrům sdělilo svůj návrh ceny. Vláda má podle Čecha dva posudky hodnoty současného areálu, AGPI si nechalo zpracovat studii, kolik peněz by stál nový vepřín. Čech řekl, že vepřín by mohlo pravděpodobně koupit Muzeum romské kultury nebo Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Vláda má eminentní zájem to řešit, v návrzích žádná jiná vláda nedošla tak daleko. Ještě ale nemáme cenu ani podmínky,“ řekl akcionářům Čech. Z peněz, jež by za vepřín získala, by AGPI uhradila veškeré své bankovní úvěry a závazky. „Akcionáři by na tom ale rozhodně netratili,“ řekl Čech ČTK.

Romští aktivisté, kteří dříve podle Čecha blokovali vjezd do vepřína i do vrcovického sídla firmy, kritizují, že se o ceně za areál spekuluje v řádech stamilionů. „Firma AGPI koupila vepřín od firmy Prasečka. Ta vepřín koupila od okresního úřadu za 3,5 milionu korun a dneska se tady hovoří o nějakých stech milionů. Tak o čem to potom je? (…) Za 3,5 milionu to privatizovali. To je bordel. (…) Národ ať žene k odpovědnosti toho, kdo to tady za 3,5 milionu korun prodal, ne nás,“ reagoval před pár týdny pro server Romea.cz romský aktivista Čeněk Růžička.

Obce Lety by se případné zmizení vepřína podle místostarostky Miroslavy Kuchtové (NEZ) přímo nedotklo. Firmě AGPI pronajímá některé pozemky. „Spíš nám to přijde jako škoda peněz daňových poplatníků, protože to ve finále zaplatíme všichni, to je na tom to negativní,“ řekla ČTK Kuchtová.

Pro převod areálu na stát hlasovalo 88 procent přítomných akcionářů AGPI, proti bylo 11 procent. Areál o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13.000 prasat, by firma na stát převedla bez zvířat a zaměstnanců. Vepřín v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Pozemky pod budovami patří státu.

Vepřín v Letech. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3