Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Spuštění EET na jihu Čech zatím nepůsobí komplikace

České Budějovice (ČTK) – Bez větších komplikací v provozu začaly ve čtvrtek restaurace a ubytovací zařízení v Jihočeském kraji povinně používat elektronické pokladny (EET). Většina živnostníků byla na aplikaci mechanismu pro evidenci tržeb připravená. Řada z nich se shodla, že elektronická pokladna pro ně žádnou zásadnější změnu neznamená kromě toho, že museli do jejího nákupu a dalšího potřebného vybavení investovat i desítky tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že naše společnost provozuje restauraci a hotel, museli jsme si pořídit systém, který bude propojovat oba podniky, koupit další počítače a tiskárny. Celkově ty náklady dělají zhruba 40.000 korun,“ řekl ČTK Tomáš Hosnedl z českobudějovické společnosti, která mimo jiné provozuje restauraci Naše farma a hotel Residence U černé věže. Dodal, že ceny kvůli pořízení elektrické pokladny měnit nehodlá. „Zákazníka nezajímá, že máme kvůli tomu vyšší náklady a já se mu ani nedivím. Navíc pokud bychom zvedli cenu v případě hotelu, mohli bychom o některé klienty přijít,“ uvedl Hosnedl.

Trochu jinak uvažuje Svatopluk Bernard z prachatické Čajovny U Hrušky. „Ceny teď hned neměníme. Do budoucna ale nelze vyloučit, že k úpravě dojde. Ovšem to ukáže až čas,“ řekl ČTK. Dodal, že náklady na pořízení elektrické pokladny se vyšplhaly výš, než byly odhady ministerstva financí. Ty mluvily o částce kolem 5000 korun.

Hosnedl uvedl, že zná řadu živnostníků, kteří zvažují, že kvůli evidenci tržeb s podnikáním skončí. „Jsou to většinou provozovatelé menších hospod v obcích, pro které pořízení elektrických pokladen a přechod na nový systém znamená větší náklady a proto raději podnik zavřou,“ řekl.

Ilustrační snímek. Foto: jaknaetrzby.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3