Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Slavnosti pětilisté růže připomenou svatbu Viléma z Rožmberka

Český Krumlov (ČTK) – Sňatek Viléma z Rožmberka a Polyxeny z Pernštejna, od něhož uplyne 430 let, připomenou 16. až 18. června Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově. Vstupné zdraží o třetinu, lístek bude stát 300 korun. Novinářům to řekl ředitel Městského divadla Jan Vozábal. Loňský 30. ročník slavností měl rekordní návštěvnost 28.000 lidí, průměrně na ně jezdí kolem 25.000 diváků.

„Byl to významný sňatek, odehrál se v Rožmberském paláci v Praze. Dovolili jsme si básnickou licenci, že potom svatebčané přijíždějí na krumlovské sídlo Rožmberků a je pro ně připravena lidová svatba,“ řekl Vozábal. Jako připomínku sňatku přivezou českokrumlovští voraři i pravou benátskou dvanáctimetrovou gondolu, která bude symbolem svatebního daru.

Program zaplní deset scén, vystoupí 80 souborů, oproti loňsku více zahraničních umělců. Akce zahrne několik hostin a hodování. Na více místech budou historické trhy: na zámeckém nádvoří, v Široké ulici a v areálu klášterů. Dobová hostina se sedmi chody láká na klášterní dvůr, další hostina do hotelu Růže, v Pivovarské zahradě bude místo rytířského turnaje středověká hostina s krčmou.

Za hlavní tahák slavností označil Vozábal kostýmované průvody, jichž město pořádá od loňského roku víc. V pátek Krumlov zažije rychtářský a ohňový, v sobotu historický a noční ohňový, v neděli závěrečný průvod. Řada diváků míří i na ohňostroj na jižních zámeckých terasách. Rozpočet slavností je 4,5 milionu korun, od roku 1990 přilákaly téměř 450.000 lidí.

Sobota 17. června slibuje malý festival středověké hudby, kde zahraje i skupina Klíč slavící 35 let. K tradici patří divadelní představení živé šachy s figurami na šachovnici 8×8 metrů, jež se letos přesune z otáčivého hlediště do klášterní zahrady. V městském parku rozbije ležení vojenská jednotka, lidé spatří táborový život 13. až 16. století.

Viléma z Rožmberka a Polyxena z Pernštejna se brali roku 1587. Dle kronik dal Vilém „štědře krmiti velký počet lidu za tři dni pořád“. Lidé tehdy spořádali 36 jelenů, 49 srnců, 1290 zajíců, 5800 kaprů, 11.560 kvíčal, 150 sudů bílého piva a 70 věder rýnského vína. Vilém dal razit i svatební dukáty, které se rozhazovaly chudým.

V programu slavností se tento sňatek objevuje podruhé, poprvé to bylo v roce 1992. „Vilémem byl tehdy Jan Bartuška, po 25 letech ho hraje znovu. A Petrem Vokem je opět Zdeněk Krajíček, dokonce si vyléčil nemocná záda, aby mohl jet na koni,“ řeka manažerka klášterů Kateřina Slavíková.

Ilustrační. Foto: slavnostipetilisteruze.eu

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3