Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Skoro třetinu zaměstnanců v Temelíně tvoří lidé starší 50 let

České Budějovice (ČTK) – V jaderné elektrárně Temelín pracuje více než 300 lidí starších 50 let. Tvoří tak téměř 30 procent z celkového počtu 1140 zaměstnanců ČEZ v Temelíně. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Přes 50 let je i téměř třetině zaměstnanců pivovaru Budvar. Padesátníci a starší jsou jinak na jihočeském trhu práce jednou z nejohroženějších skupin, které je třeba podporovat, řekla ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V Temelíně pracuje přes 300 lidí nad 50 let. Mnozí začali v Dukovanech a v 90. letech se přesunuli do Temelína. „V energetice nebo přímo v Temelíně působí řadu let a jsou nositeli cenných zkušeností,“ řekl Sviták.

Letos chce ČEZ přijmout do Temelína až 80 zaměstnanců, což souvisí s posílením kontrol dodavatelů a s generační obměnou. Šanci mají jak absolventi technických vysokých škol, tak odborníci s praxí. „Věk v žádném případě nehraje roli. Například loni ČEZ do Temelína přijal šest lidí starších 50 let. Vedle toho jsme posílili ještě o pět zkušených odborníků starších šedesáti let, kteří u nás v minulosti už působili,“ uvedl mluvčí. Pomoci má i nový náborový web, přes internetové stránky se v posledních letech do ČEZ přihlásila asi třetina přijatých pracovníků.

Padesátníkům a starším pomáhá Úřad práce v jižních Čechách díky programu Aktivní politika zaměstnanosti (APZ). Loni takto podpořil 1038 lidí, o rok dříve 3151. „Rozdíl je daný tím, že v meziročním srovnání značně klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání, tedy i lidí nad 50 let,“ řekla Beránková. Z lidí, které APZ v kraji podpořil v roce 2015, tvořili starší 50 let 41,2 procenta, loni 38 procent. V APZ jde zejména o veřejně prospěšné práce, jako úklid veřejných prostranství, kdy úřad uzavírá dohody s obcemi či neziskovými organizacemi, a o společensky účelná pracovní místa.

Problémem u padesátníků mohou být i mzdy. Jan Švec z Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje ČTK řekl, že minimální mzda 11.000 korun je podhodnocená, Češi za ni nejsou ochotni dělat.

„Ve strojírenství pořád narůstá počet zakázek v takzvaných montovnách, kde nepotřebují kvalifikované pracovníky. U lidí nad 50 let je problém možná daný i zdravotním stavem, nestačí tempu. Zaměstnavatelé chtějí nové pružné zaměstnance ochotné k přesčasům. A je vidět, že si pořád mají z čeho vybírat, když poptávka po starých lidech není,“ řekl Švec s tím, že někteří padesátníci raději odejdou do předčasného důchodu.

Pivovar Budějovický Budvar zaměstnává 173 lidí ve skupině 50+, což je 26 procent jeho zaměstnanců. „Při náboru pracovníků vždy zohledňujeme vzdělání, odborné předpoklady, praxi, znalosti, zkušenosti a zdravotní způsobilost k výkonu dané pozice. Věk pro nás není v žádném případě rozhodovacím kritériem,“ řekla ČTK, vedoucí personálního oddělení Budvaru Monika Grešová.

Ilustrační snímek. Foto: temelinky.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3