Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Škola obnovila historický zvon. Bude ohlašovat začátek prázdnin

České Budějovice – Základní škola v Nové ulici v Českých Budějovicích obnovila historický zvon. Jaká je jeho historie a jak často ho škola bude využívat?

Ještě před desítkami let historický zvon z roku 1899 pravidelně ohlašoval začátek a konec vyučovací hodiny. Pak se ale ztratilo jeho samotné srdce a zvon na dlouhou dobu oněměl.

„Zvon je zde umístěn od vzniku školy, takže od konce minulého století . V posledních třiceti letech nebyl vůbec používán,“ říká ředitel školy Vítězslav Ilko. 

Na obnově zvonu a dohledání jeho historie se významně podílel jihočeský vydavatel a fotograf Milan Binder, kterého zvon velmi zaujal.

„Zjistil jsem, že zvon vyrobil budějovický rod zvonařů- rodina Pernerů, a zjistili jsme, že nemá srdce. Zvon bez srdce je smutný zvon. Začali jsme hledat a srdce se našlo tady na škole“, popisuje Milan Binder.

Na zvon bude škola zvonit jednou za rok, a to vždy na konci školního roku.

Na nově opravenou památku se přišel podívat i náměstek primátora Petr Holický, který si zvonu považuje nejen po materiální stránce.

„Je to návrat k tradičním hodnotám, a z dob Komenského ve vlastním školství určitě hodnoty máme,“ říká náměstek.

Zvon si škola opravovala převážně sama. Podle fotografa Milana Bindera je to pravděpodobně jediný dochovaný zvon ve školách na Českobudějovicku.

Školní zvon. Foto: TV Jéčko

 

 

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3