Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Škody, jež v jihočeských lesích způsobila zvěř, stouply o pětinu

České Budějovice 1. července (ČTK) – Škody, které v jihočeských lesích způsobila loni zvěř, stouply meziročně o pětinu na 3,56 milionu Kč. Těžba dřeva stoupla o 13 procent na 2,5 milionu metrů krychlových, přičemž těžba v důsledku živelních příčin se meziročně zvýšila o 93 procent na 589.100 metrů krychlových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zvěř v českých lesích loni způsobila škody za 34,4 milionu Kč, jsou vyšší o čtyři procenta. Jihočeský kraj se podílel na těchto škodách asi deseti procenty. Lesy ČR evidují na svém jihočeském území škody od zvěře za 1,79 milionu, stouply o 32 procent. Nejvíce přibylo škod, kdy jsou stromy oloupané a ohryzané, což znamená narůstající stavy jelenů a daňků. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Největší škody zaznamenal státní podnik v kraji na Třeboňsku a Jindřichohradecku. „Jediným účinným opatřením je snížení stavů zvěře odlovem na únosnou mez. Pokud se začnou myslivci zase chovat jako lovci – ale nelze zobecňovat, mnohde se tak chovají – a ne jako chovatelé, sníží se opět stav zvěře a nastane přírodní rovnováha, takže mladé dřeviny se zase přirozeně obnoví a dorostou do mýtního věku. Dnes je likviduje zvěř,“ řekla Jouklová. Doplnila, že další cestou, jak škody omezit, je vypouštění velkých šelem, jako rysa a vlka, do volné přírody.

Těžba dřeva v jižních Čechách loni meziročně stoupla o 13 procent na 2,57 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, z toho téměř 96 procent tvořily jehličnany, nejvíc se těžil smrk. Těžba stoupla ve většině krajů kromě Karlovarského a Libereckého. V ČR se loni objem těžby dřeva zvýšil o 10,1 procenta na 19,38 milionu metrů krychlových.

Takzvaná nahodilá těžba se na jihu Čech zvýšila o 23 procent na 1,37 milionu metrů krychlových dřeva. Nejčastěji se v kraji v nahodilé těžbě těžilo dřevo kvůli poškození hmyzem, šlo o 648.800 metrů krychlových, což je meziroční nárůst o 66,5 procenta a skoro polovina celé nahodilé těžby. O 92,9 procenta meziročně stoupla v kraji těžba v důsledku živelních příčin, na 589.100 metrů krychlových. Uměle se lesy v kraji obnovily loni na 2188 hektarech, téměř 72 procent tvořily jehličnaté dřeviny.

Lesy zabíraly loni v Jihočeském kraji 379.319 hektarů. Z celkové rozlohy lesů v ČR patří jižním Čechám 14,2 procenta, jsou dlouhodobě na prvním místě mezi všemi kraji. Druhým v pořadí je Plzeňský kraj s podílem 11,6 procenta. V Česku loni lesy zabíraly plochu 2,67 milionu hektarů.

vkc kš

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3