Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Silvestr je v jihočeských hotelích a penzionech vyprodaný

České Budějovice (ČTK) – Hotely a penziony na nejatraktivnějších místech jižních Čech mají na Silvestra v drtivé většině vyprodáno, někde zbývají poslední volná lůžka. Hoteliéři letošní svátky nazývají sezonou snů. Samotné vánoční svátky jsou obsazené jen z menší části, k dispozici je více než polovina lůžek. Lidé čekají na poslední chvíli, chtějí si užít svátky na sněhu. Velký zájem je i o silvestrovské wellness a lázeňské pobyty, zjistila v anketě ČTK.

Nejvíce turistů směřuje během vánočních svátků a na Silvestra na Lipno či jinam na Šumavu, své pobyty spojují s lyžováním ve zdejších skiareálech. Od 27. prosince do 2. ledna je většina ubytovacích zařízení plně obsazena, zbývají poslední volná místa.

„Letošní zimní sezona bude výjimečná. Lidé z oboru ji nazývají sezonou snů. Vánoce jsou obsazené zhruba z 80 procent, Silvestr je téměř plný, doprodávají se poslední volné pokoje a apartmány,“ uvedl Petr Studnička z Vysoké školy hotelová v Praze, který vytvářel Strategii rozvoje území Svazku lipenských obcí, ve které se zabýval i návštěvnosti území. Největší kapacitu a tím i návštěvnost bude mít Lipno nad Vltavou, kde je k dispozici 4600 lůžek.

Plno mají na Silvestra i jinde na Šumavě. Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského je na Silvestra v tomto koutě šumavského národního parku beznadějně vyprodáno. „Máme většinou rok dopředu pobyty zarezervované. Kdyby to bylo možné, tak se sem vejde dvakrát více lidí. Plno máme i mezi svátky,“ uvedl. Samotné Vánoce jsou ale podle něj obsazené jen asi z 20 procent. Podle Dagmar Trojanové z penzionu U Stožecké kaple je Stožecko na dobu mezi svátky a Silvestra také obsazeno. „Co mám informace od kolegů, tak je jasné, že na Stožecku nebude jediné volné místo,“ uvedla.

K nejnavštěvovanějším místům v kraji patří i v zimě Český Krumlov, kde je k dispozici zhruba 4500 lůžek. Také zde, ve městě zapsaném na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bude hledání volného pokoje na Silvestra velmi náročné. Většina hotelů má plno. „Zájem je o malé penziony i větší hotely. Speciálních adventních a silvestrovských nabídek využívají hlavně klienti z Rakouska, Německa, ale i z asijských zemí,“ oznámil Českokrumlovský rozvojový fond.

Speciální vánoční i silvestrovské pobyty jsou již vyprodány i v obou třeboňských lázeňských domech. V Lázních Aurora bude svátky trávit zhruba 200 hostů v rámci vánočních pobytových balíčků. Navíc v tomto termínu absolvuje na 100 klientů pojišťoven léčebný pobyt. V případě Bertiných lázní si zde Štědrý den užije vánoční pobyt přibližně 130 hostů. Silvestrovský pobyt nabízí také oba lázeňské domy – 320 lidí z řad samoplátců oslaví příchod nového roku v Lázních Aurora. Zároveň se v lázeňském zařízení bude léčit zhruba 100 klientů pojišťoven. Rok 2017 v Bertiných lázní přivítá na 130 samoplátců.

Plno mají od 27. prosince do 3.ledna rovněž ve Wellness hotel Rezidence v Novohradských horách. Ubytuje se zde 145 lidí. Stejné je to i v hotelu Zvon v Českých Budějovicích. Silvestr tu je vyprodaný, Vánoce jsou plné z 50 procent.

Podle Českého statistického úřadu se v letošním třetím čtvrtletí v hotelech či penzionech v Jihočeském kraji ubytovalo 746.004 hostů. Znamená to, že počet návštěvníků v regionu vzrostl meziročně o více než devět procent. Stále platí, že větší podíl tvoří turisté z tuzemska. Těch letos od července do září dorazilo na jih Čech 565.482, což je o osm procent více než ve stejném období loni.

Ilustrační snímek. Foto: wisnar.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3