Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Senioři v Českém Krumlově budou mít od 1. dubna MHD zdarma

Český Krumlov 1. března (ČTK) – Senioři starší 70 let budou mít v Českém Krumlově od 1. dubna zdarma městskou hromadnou dopravu (MHD) zdarma. Na jejich bezplatné jízdné dá město ročně asi 100.000 Kč. Tento týden o tom rozhodli radní. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová. V jižních Čechách je MHD zdarma pro všechny cestující od 1. ledna ve Strakonicích.

Seniorské jízdné bylo v Krumlově v poslední době předmětem stížností a debat, na něž radní takto zareagovali. „Vyhodnotili jsme možnost návratu k modelu bezplatné městské dopravy pro seniory, která fungovala v minulosti. K tomuto kroku jsme také přistoupili na základě dobrých ekonomických výsledků, kdy město může dát více peněz právě do dopravy,“ uvedl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Na bezplatné jízdné půjde z městské kasy asi 100.000 Kč za rok. Celkově stojí provoz MHD Krumlov ročně čtyři a půl milionu Kč. Město provozuje MHD od 1. ledna 2016, předtím se o ni staral Jihočeský kraj a senioři tehdy jezdili zdarma, řekla mluvčí. Ve městě jezdí dvě linky; třetí příměstská vozí cestující z Krumlova do Větřní, tu provozuje město Větřní.

Od ledna do října 2017 se podle Nestávalové prodalo 247.000 jízdenek na MHD. Základní jízdenka stojí deset korun pro I. tarifní pásmo a 13 Kč pro druhé pásmo, jež zahrnuje vzdálenost pět a více kilometrů. Lidé nad 65 let platí sníženou částku pět korun v 1. pásmu a šest korun ve 2. pásmu.

„Při přestupu z jedné linky na druhou do 45 minut od prvního odbavení se při použití dopravní karty neplatí opakovaně jízdné. Vystavení této karty mají senioři s trvalým bydlištěm v Českém Krumlově zdarma,“ řekla mluvčí.

Město zároveň pracuje na větší efektivnosti MHD, aby s ní jezdilo více lidí. Dopravce zvažuje návrat původního systému okružní linky, aby cestující mohli projet celé město bez přestupů.

„Na MHD jsou stále stížnosti. Na návaznosti spojů, že četnost není, jak by si lidé představovali, aby MHD jezdila častěji a že z okraje města nejede v příhodný čas. Tak se řeší, jak to ještě vylepšit,“ řekla mluvčí.

Město Český Krumlov s 13.000 obyvateli má letos schodkový rozpočet s výdaji 355 milionů korun a příjmy 341 milionů. Deficit pokryje z kontokorentního úvěru.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3