Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Selské slavnosti v Holašovicích přilákaly 14.000 lidí

Holašovice (Českobudějovicko) 22. července (ČTK) – Třídenní Selské slavnosti v jihočeských Holašovicích přilákaly asi 14.000 lidí. V obci, která si letos připomíná 20 let od zápisu na seznam památek světového dědictví UNESCO, se představilo přes 240 řemeslníků. Ohlasy jsou z 98 procent pozitivní. ČTK to dnes řekl starosta Holašovic Jan Jílek (Nezávislí). Česká obchodní inspekce (ČOI) stánky nekontrolovala, řekla ČTK ředitelka inspektorátu ČOI pro Jihočeský kraj a Vysočinu Martina Střihavková.

Akce nabízela jarmark, řemeslníky z ČR, Slovenska, Maďarska, gastronomii i hudbu, za víkend vystoupilo kolem 350 účinkujících včetně skupin Spirituál kvintet, Nezmaři nebo nejstarší jihočeské dechovky Babouci. Součástí byl i ohňostroj. Řemeslníci prodávali výrobky ze slámy, dřevěné formy, keramiku, ručně vyráběné dřevěné květy, šperky, oděvy, hračky, květiny, perníková srdce, svíčky, mýdla, přijeli i kamnář či flašinetář.

„Průběh hodnotím hodně pozitivně, s programem – na drobné výjimky – můžeme být opravdu velmi spokojeni. I od návštěvníků máme z 98 procent ohlasy pozitivní, mám zpětnou vazbu od kluků na vstupech a z parkovišť. Stánkaři, řemeslníci i pořadatelé odvedli skvělou práci, návštěvníkům patří velké poděkování,“ řekl Jílek, který během slavností nachodí asi 30 kilometrů. Jednoho stánkaře Jílek 21. července z akce vykázal, protože obchodník podle něj nabízel nekvalitní zboží. V obci fungují při slavnostech tři záchytná parkoviště.

Obec Holašovice, která je díky domům ve stylu selského baroka na seznamu památek UNESCO, nyní obnovuje za 2,7 milionu korun historickou kovárnu. Otevře ji 19. září, řemeslo tam bude předvádět kovář. Loni Holašovice otevřely novou hasičskou zbrojnici za 7,5 milionu, z dotací obnovily dobytčí váhu na návsi. Vesnici ročně navštíví 70.000 turistů. V jednom domě je dochovaná černá kuchyně.

Holašovice jsou zapsané na seznamu UNESCO díky lidové architektuře. Na pravidelném gotickém půdorysu sídla, prvně zmíněného v roce 1292, jsou převážně štítové stavby. Vznikly většinou v letech 1840 až 1880 ve stylu jihočeského lidového baroka.

vkc mol

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3