Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Šéf policie ocenil záchranu života i odvahu při útoku vraha

Jindřichův Hradec – Policejní prezident Tomáš Tuhý ocenil tři jihočeské policisty, kteří ve službě i ve svém volnu prokázali mimořádnou obětavost i odvahu, a dokázali zachránit lidské životy.

Prvním oceněným je praporčík David Hrádek z obvodního oddělení v Nové Bystřici, který se 17. dubna stal svědkem vážné dopravní nehody, při které se motorkář čelně střetl s osobním vozidlem. Jak auto, tak motorka začaly po nárazu hořet.

„Policista David Hrádek zachránil řidiče motocyklu, který v bezvědomí ležel vedle hořícího stroje a masivně krvácel z otevřené zlomeniny. Společně s dalším svědkem nehody jej odtáhl do bezpečí a poskytl zraněnému první pomoc. Zastavil masivní tepenné krvácení a zahájil laickou resuscitaci. Podle vyjádření lékaře záchranné služby by řidič motocyklu bez této pomoci nepřežil,“ poznamenal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Medailí za statečnost ocenil Tomáš Tuhý dvojici policistů z obvodního oddělení v Hluboké nad Vltavou, kteří se 18. prosince stali obětmi zákeřného vražedného útoku 18letého mladíka při řešení konfliktu v rodinném domě v obci Velice. Nadpraporčík Václav Haase po dvou dnech podlehl v nemocnici těžkým zraněním a získal ocenění In memoriam. Jeho kolega Jaroslav Humeš utrpěl při útoku těžké zranění, se kterým se dosud léčí. Zda se někdy vrátí do služby je zatím nejisté.

„Po příjezdu hlídky na místo vše nasvědčovalo jen vyostřené rodinné hádce. Když policisté vstoupili do domu, pachatel předstíral, že reaguje na zákonné výzvy a nehýbá se. Během okamžiku na policisty zákeřně zaútočil dřevěnou násadou a následně i skrytým nožem. Byl ve výhodě, protože domácí prostředí dobře znal. Policisté neměli šanci tragédii odvrátit,“ popsal mluvčí Jiří Matzner.

Hlavní líčení s vrahem policisty Lukášem H. začne u krajského soudu v pondělí 12. června. Při prokázání viny a odsouzení mu hrozí až 20 let  vězení, případně výjimečný trest.

Oceněný Jaroslav Humeš. Foto: Policie ČR
Otec zavražděného Václava Haase. Foto: PČR

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3